Apple zbulon MacBook Air e ri, dhe Mac mini

Apple zbulon MacBook Air e ri, dhe Mac mini


Apple zbuloi një MacBook Air të ri në eventin e tij në Bruklin të martën.

Modeli më i fundit kompjuterik do të vijë me një ekran të retinës 13.3-inç, skaj më skaj, tha Apple gjatë njoftimit. Ajo vjen me Touch ID, duke i lejuar përdoruesit të zhbllokojnë pajisjen me skanimin e një gjurme gishtash. Sensori në tastierë lejon Apple Pay me prekje.

Apple gjithashtu ka ripërtërirë tastierën dhe hapësirën e mouse-it. Kompjuteri gjithashtu ka mikrofona të përmirësuar dhe audio më të mirë.

MacBook Air i ri ofron deri në 16 GB hapësirë ruajtëse, dyfishin e kapacitetit të kujtesës së paraardhësit të tij, tha Apple.

Apple e ka bërë kompjuterin më të lehtë dhe ka zvogëluar volumin e përgjithshëm prej 17%, tha kompania. Çdo MacBook Air i ri është bërë tërësisht nga alumini i ricikluar.

MacBook Air i ri fillon nga 1,199 $ dhe do të jetë në dispozicion për t’u blerë në 7 nëntor.

Apple gjithashtu prezantoi një Mac të ri. Është përditësimi i parë në katër vjet për modelin Mac. Mac i vogël vjen me me një hapësirë prej 64GB dhe punon pesë herë më shpejt se paraardhësi i tij, tha Apple. Ai kushton 799 dollarë.

/CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0