Apple njofton M1, çipin e parë në familjen e saj

Siç pritej Apple prezantoi procesorët ARM për laptopët si MacBook Air dhe MacBook Pro së bashku me një model të ri Mac Mini. Prezantoi gjithashtu çipin. Çipi i parë dizajnuar nga Apple quhet M1 dhe bazohet në arkitekturën 5-nanometër. M1 ka katër bërthama të performancës së lartë dhe tre bërthama të fuqisë së ulët.

Apple thotë se M1 është procesori më i fuqishëm që ka dizajnuar ndonjëherë dhe bërthama e fuqisë së ulët ofrojnë performancë të ngjashme me atë që një procesor me dy bërthama Intel në një MacBook Air. Normalisht 4 bërthama e fuqisë së lartë janë shumë më të shpejta.

LEXO: Apple nuk po e bën Mac-in më shumë si iPhone, por po e bën atë ndryshe nga çdo gjë që keni parë më parë

Më e rëndësishme është se çipi ri ofron performancë më të lartë për vat të konsumuar. Në aspektin grafik M1 ka 8 bërthama me 128 njësi ekzekutimi. Mund të përballojë deri në 24,576 procese dhe performancë maksimale prej 2.6 teraflops. Apple thotë se kjo është performanca më e lartë për grafika të integruara.

Ky çip i kushton rëndësi të madhe edhe inteligjencës artificiale dhe machine learning. Njësitë e para që Apple dërgoi për zhvilluesit për të testuar kishin çipin A12Z, një variant i A12 që debutoi në iPad Pro të 2020. Apple e ka modifikuar më tutje për tja përshtatur nevojave të laptopëve dhe desktopëve. Ndërsa Apple ka punuar në këtë drejtim, vlen të theksohet se ARM prej vitesh ka filluar të zgjerojë portofolin e çipeve për desktop dhe lapop. Microsoft ka përdor çipet ARM në modelet Surface.

Techrunch

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale