Apple njofton M1, çipin e parë në familjen e saj - Business Magazine Albania

Apple njofton M1, çipin e parë në familjen e saj

Siç pritej Apple prezantoi procesorët ARM për laptopët si MacBook Air dhe MacBook Pro së bashku me një model të ri Mac Mini. Prezantoi gjithashtu çipin. Çipi i parë dizajnuar nga Apple quhet M1 dhe bazohet në arkitekturën 5-nanometër. M1 ka katër bërthama të performancës së lartë dhe tre bërthama të fuqisë së ulët.

Apple thotë se M1 është procesori më i fuqishëm që ka dizajnuar ndonjëherë dhe bërthama e fuqisë së ulët ofrojnë performancë të ngjashme me atë që një procesor me dy bërthama Intel në një MacBook Air. Normalisht 4 bërthama e fuqisë së lartë janë shumë më të shpejta.

LEXO: Apple nuk po e bën Mac-in më shumë si iPhone, por po e bën atë ndryshe nga çdo gjë që keni parë më parë

Më e rëndësishme është se çipi ri ofron performancë më të lartë për vat të konsumuar. Në aspektin grafik M1 ka 8 bërthama me 128 njësi ekzekutimi. Mund të përballojë deri në 24,576 procese dhe performancë maksimale prej 2.6 teraflops. Apple thotë se kjo është performanca më e lartë për grafika të integruara.

Ky çip i kushton rëndësi të madhe edhe inteligjencës artificiale dhe machine learning. Njësitë e para që Apple dërgoi për zhvilluesit për të testuar kishin çipin A12Z, një variant i A12 që debutoi në iPad Pro të 2020. Apple e ka modifikuar më tutje për tja përshtatur nevojave të laptopëve dhe desktopëve. Ndërsa Apple ka punuar në këtë drejtim, vlen të theksohet se ARM prej vitesh ka filluar të zgjerojë portofolin e çipeve për desktop dhe lapop. Microsoft ka përdor çipet ARM në modelet Surface.

Techrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0