Apple ngjit një majë të re


Shitjet rekord të 12 muajve të fundit e ngjisin Apple në një majë tjetër.

Kompania regjistron fitimet më të larta në historinë e saj: Me 53.4 miliardë dollarë fitime të regjistruara gjatë 12 muajve të fundit, ajo thyen rekordin që e mbante më parë kompania e naftës Exxon Mobil me 45.2 miliardë dollarë të fituara gjatë 2008-ës.

Fitimet u rritën me 31% gjatë tre-mujorit të katërt pas hedhjes në treg të smartphonave të saj.

Megjithatë Apple na paralajmëron për ulje të konsiderueshme të shitjeve gjatë sezonit festiv të Krishtlindjeve, teksa shitjet e iPad-it ranë me 5%, rënia më e madhe e shënuar që prej 2011-ës.

Kompania parashikon se shitjet gjatë tre-mujorit të fundit të vitit aktual do të variojnë mes 75.5 miliardë dollarë dhe 77.5 miliardë dollarë, vetëm 1% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, pjesërisht për shkak të forcimit të dollarit.

rritja e apple

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale