Fitimet më të larta në historinë e Apple

Apple ngjit një majë të re


Shitjet rekord të 12 muajve të fundit e ngjisin Apple në një majë tjetër.

Kompania regjistron fitimet më të larta në historinë e saj: Me 53.4 miliardë dollarë fitime të regjistruara gjatë 12 muajve të fundit, ajo thyen rekordin që e mbante më parë kompania e naftës Exxon Mobil me 45.2 miliardë dollarë të fituara gjatë 2008-ës.

Fitimet u rritën me 31% gjatë tre-mujorit të katërt pas hedhjes në treg të smartphonave të saj.

Megjithatë Apple na paralajmëron për ulje të konsiderueshme të shitjeve gjatë sezonit festiv të Krishtlindjeve, teksa shitjet e iPad-it ranë me 5%, rënia më e madhe e shënuar që prej 2011-ës.

Kompania parashikon se shitjet gjatë tre-mujorit të fundit të vitit aktual do të variojnë mes 75.5 miliardë dollarë dhe 77.5 miliardë dollarë, vetëm 1% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, pjesërisht për shkak të forcimit të dollarit.

rritja e apple

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0