Apple lëshon një API të re për të marrë transaksione nga Apple Card dhe Apple Cash - Business Magazine Albania

Apple lëshon një API të re për të marrë transaksione nga Apple Card dhe Apple Cash

Apple

Përditësimi i iOS 17.4 i Apple ka të bëjë kryesisht me përshtatjen e iOS me Rregulloren e Aktit të Tregut Dixhital të BE-së. Por kompania ka lëshuar gjithashtu një API të re të quajtur FinanceKit që lejon zhvilluesit të marrin transaksione dhe të balancojnë informacionin nga Apple Card, Apple Cash dhe Savings with Apple.

Në fillim, kompania ka partnerizuar me YNAB, Monarch dhe Copilot. Në një postim në X, Copilot tha se përdoruesit do të jenë në gjendje të gjurmojnë të gjitha llogaritë e financave të Apple në kohë reale. Më parë, përdoruesit e Copilot duhej të ngarkonin dokumente për të parë transaksionet e tyre.

 

Copilot

 

“Ne jemi të emocionuar që jemi një nga aplikacionet e para të zgjedhura nga Apple për të sjellë në jetë këtë veçori,” tha Todd Curtis, CEO i YNAB në një deklaratë.

 “Që nga viti 2004, YNAB është fokusuar në ndihmën e njerëzve që të ndryshojnë marrëdhënien e tyre me paratë dhe ne jemi të ngazëllyer që ky integrim do të përmirësojë përvojën e YNAB për mbajtësit e Apple Card, duke e bërë edhe më të lehtë për ta që të shpenzojnë me besim, të kursejnë në mënyrë aspiruese dhe madje të japin me gëzim.”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0