Apple lançon Apple Pay në Kinë


Apple ka njoftuar ditën e djeshme në faqen e saj Developer se ka lançuar shërbimin e saj mobile të pagesave në Kinë.

TechSot.Al raporton se kompania fillimisht njoftoi planet e saj për të sjellë Apple Pay në vend, dhjetorin e kaluar, kur zbuloi një partneritet me ofruesin e kartave të debitit dhe kreditit në Kinë UnionPay. Në fillim të kësaj jave, Guangfa Bank ka konfirmuar se shërbimi do të lançohej së shpejti në një postim publik në WeChat.

Në Kinë, zhvilluesit mund të përdorin porta të pagesës të ofruara nga CUP, Lian Lian, PayEase dhe YeePay. Me këtë, Apple Pay është tani në dispozicion në pesë vende. Kompania sigurisht që tani është e gëzuar lidhur me këtë: Jennifer Bailey, Zv.Presidenti i shërbimit, tha për Reuters: “Ne mendojmë se Kina mund të jetë tregu ynë më i madh Apple Pay.”

Shërbimi u lançua më parë në SHBA, Britani të Madhe, Kanada dhe Australi për të lejuar përdoruesit për të blerë mallra dhe shërbime fizike në aplikacione pa pasur nevojë për të hyrë në informacionin e pagesës çdo kohë.

Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale