Apple ka gati datën për të prezantuar Iphone 14. Modeli ri vjen me ndryshime “revolucionare” - Business Magazine Albania

Apple ka gati datën për të prezantuar Iphone 14. Modeli ri vjen me ndryshime “revolucionare”

Apple synon të mbajë një event lançues më 7 shtator për të zbuluar linjën e iPhone 14, sipas njerëzve me njohuri për këtë çështje, duke nxjerrë në treg versionin më të fundit të një produkti që gjeneron më shumë se gjysmën e shitjeve të kompanisë.

iPhone-t e rinj do të nisin një sezon të ngarkuar të produkteve të vjeshtës, i cili do të përfshijë gjithashtu shumë laptopë Mac të rinj, iPad të nivelit të ulët dhe të nivelit të lartë dhe tre modele Apple Watch.

Apple po përditëson produktin e saj kryesor në një kohë të pasigurt për industrinë. Shitjet e telefonave inteligjentë kanë filluar të rriten pasi konsumatorët përballen me inflacionin dhe një ekonomi të lëkundur. Por Apple duket se po ecën më mirë se kolegët e saj: iPhone u shit mirë tremujorin e kaluar dhe kompania u ka sinjalizuar furnitorëve se nuk parashikon rënie të kërkesës.

Lexo edhe: Iphone “mbush” 15 vjeç. Krijesa e Steve Jobs që solli revolucion në industrinë e telefonave

Gjigandi i teknologjisë me bazë në Cupertino, Kaliforni zakonisht njofton produkte të tjera krahas iPhone-it, duke përfshirë orët më të fundit të Apple. Kompania zakonisht e lëshon iPhone-in e ri në dyqane rreth një javë e gjysmë pas prezantimit të tij, dhe Apple pritet t’i përmbahet këtij modeli këtë vit. Disa punonjësve të dyqaneve me pakicë u është thënë të përgatiten për një lëshim të madh të produktit të ri më 16 shtator.

Kompania po planifikon ndryshime më të mëdha për linjën iPhone 14 Pro. Apple do të zëvendësojë prerjen e kamerës së përparme, të njohur si notch, me një vrimë në formë pilule për sensorët e Face ID. Kjo do t’u japë përdoruesve pak më shumë hapësirë ​​në ekran. Kompania po shton gjithashtu një çip më të shpejtë në iPhone 14 Pro. Apple, ndërkohë, do të mbajë çipin A15 nga iPhone 13 në modelet e zakonshme të iPhone 14.

Ndryshimet më të rëndësishme të iPhone 14 Pro do të jenë në sistemin e kamerës, i cili do të duket pak më i madh për konsumatorët. Modelet Pro do të kenë një kamerë me kënd të gjerë 48 megapikselë së bashku me sensorë ultra të gjerë 12 megapikselë dhe telefoto. Apple po planifikon gjithashtu përmirësime në regjistrimin e videove dhe jetëgjatësinë e baterisë.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0