A do anulohet tenderi për Rrugën e Kombit? - Business Magazine Albania

A do anulohet tenderi për Rrugën e Kombit?


Në një shkresë zyrtare qe ministria i ka dërguar komisionit dy ditë më parë, kërkohet anulimi i vendimit të tij dhe lënia në fuqi e fituesit të shpallur nga Komisioni i Vlerësimit të Ofertave, pra konsorciumi turk.Në argumentin e saj, ministria thotë se ankesa e paraqitur pranë komisionit nga konsorciumi shqiptar është jashtë afateve.

“Ankimimi në Komisionin e Prokurimit Publik nga bashkimi i operatoreve “Catalyst Viva Das General Contracting Co. Llc”, “Salillari”, “Violap Ateve” dhe “Kastrati” është depozituar në datën 1 gusht, pra pesë ditë pas mbarimit të afatit të përcaktuar. Afati 5 ditor mbaronte në datën 27 korrik. Pra ankimi i bashkimit të operatorëve është jashtë afatit dhe si i tillë, nuk duhej marrë fare në shqyrtim nga Komisioni i Prokurimit Publik”.

Ministria vijon më tej argumentimin se interpretimi që ka bërë Komisioni i Prokurimit Publik është i gabuar, ndërsa thekson se në vendimin e tij, nuk janë marrë në konsideratë edhe argumentet teknik, të cilat janë miratuar nga konsulenti “IFC”.

“Për sa i përket vendimit të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave për procedurën konkurruese për dhënin me koncesion, mirëmbajtjen e autostradës Milot-Morinë, ju bëjmë me dije se kjo vendimmarrje është bazuar edhe në rekomandimet e “IFC”, e cila ka shërbyer si gur themeli në marrjen e këtij vendimi. Sa më sipër, ju kërkojmë të rishikoni vendimin tuaj dhe të lini në fuqi vendimin e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave, duke mos pranuar ankimimin”.

Vizion Plus u interesua pranë “IFC” për të mësuar qëndrimin e këtij institucioni, por ky i fundit thote se është në fazen e verifikimit të rrethanave dhe situatës, për të proceduar më tej. Ndaj “IFC” nuk ka ende një vendim lidhur me fituesin.

Burime për Vizion Plus thonë se konsorciumi shqiptar i mbetur në garë, nuk ka eksperiencën e duhur për të marrë mirëmbajtjen e rrugës më të rëndësishme në vend.

Ndaj ky tender, duket se po shkon drejt anulimit.

Burimi: mapo.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0