Anglia do të rivendosë kufizimet e COVID-19

COVID-19

Qeveria në Angli ka vendosur që të rikthejë masat kundër COVID-19, pas shtimit të rasteve në disa qytete. Sipas BBC-së, bëhet me dije se tashmë do të ndalohen familjet që të vizitojnë njëra-tjetrën dhe do të mbyllen diskot.

Lajmi për kufizimet e reja është njoftuar nga Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock, i cili u shpreh se masat e reja do të hyjnë në fuqi që nga mesnata e kësaj të enjteje. Kufizimet do të prekim qytetet si Newcastle, Sunderland, South Tyneside dhe Gateshead.

Lexoni: Një model shqiptar për arsimin dhe formimin profesional, frymëzuar nga Zvicra

Të dhënat thonë se ne duhet të veprojmë tani”, u shpreh Hancock para Dhomës së Komuneve. Më tej zyrtari shtoi se Sunderland tashmë ka një mesatare 103 raste për 100,000 njerëz.

Nga ana tjetër mësohet se restorantet do të ofrojnë shërbimin e tyre, ndërsa baret dhe diskot do të mbyllen nga ora 22:00 deri në 05:00 të mëngjesit. Po ashtu janë kërkuar fonde shtesë dhe për policinë, që kjo e fundit të shtojë kontrollet dhe të pajiset me mjete kundër koronavirusit.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale