Anglia dështon me dërgimin e satelitëve komercial në hapësirë - Business Magazine Albania

Anglia dështon me dërgimin e satelitëve komercial në hapësirë

Ishte një rezultat që mezi pritej, por Mbretëria e Bashkuar dështoi për t’u bërë vendi i parë në Evropën Perëndimore që lëshon satelitë komercialë. Misioni i dështuar, i kryer nga Virgin Orbit duke përdorur sistemin e tij të lëshimit “horizontal”, i cili mbështetet në një Boeing 747 të pajisur me një raketë nën krahun e tij, po përpiqej të lëshonte nëntë satelitë në orbitë, duke përfshirë të parën e shtetit të Omanit, satelit i destinuar për vëzhgimin e Tokës.

Ky ishte misioni i parë ndërkombëtar për Virgin Orbit dhe u emërua pas këngës së njohur të Rolling Stones “Start Me Up”. Nisja ishte nga Cornëall, Angli, dhe do të kishte shënuar satelitin e parë në orbitë nga toka e Mbretërisë së Bashkuar dhe Evropa Perëndimore.

Lexo edhe: Suedia hap portin hapësinor orbital, ‘porta e re e Evropës në hapësirë’

Dështimi bëri që aksionet e kompanisë të bien më shumë se 15% gjatë tregtimit të hershëm të martën dhe është një goditje për industrinë britanike të hapësirës dhe Virgin Orbit./ Euronews 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0