"Almanart": Startup-i që më shumë se ngjarje, është një përvojë kulturore e plotë! - Business Magazine Albania

“Almanart”: Startup-i që më shumë se ngjarje, është një përvojë kulturore e plotë!

Almanart: Më shumë se vetëm ngjarje, është një përvojë kulturore e plotë!

Një ekip pasionant ka nisur një rrugëtim të rrallë drejt ndriçimit të kulturës në Shqipëri dhe Kosovë me një platformë inovative, Almanart. Në këtë intervistë , Gjyljana Bakalli, një ndër themelueset e startup-it ndan pak më shumë informacione mbi nisjen e këtij projekti dhe sfidat që hasën në krijimin e një faqeje që sjell më shumë se një thjesht kalendar kulturor.

Nisja e ndryshimit: Nga ideja në realitet

Gjyljana rrëfen se si një trajnim për film me metrazh të shkurtër çoi në ndërgjegjësimin e nevojës për një platformë të specializuar për ngjarjet kulturore. Ideja nisi nga pasioni i saj dhe grupit për artin dhe kulturën dhe tani po bëhet një burim kryesor për të ndjekur dhe të shijuar kulturën në dy vendet.

Misioni dhe sfida për qëndrueshmëri kulturore

Misioni i Almanart është i qartë: të promovojë dhe të sigurojë qëndrueshmëri për jetën kulturore. Intervistat që grupi ka zhvilluar me audienca të ndryshme, zbuluan se problemet kryesore lidheshin me mungesën e kohës dhe vështirësitë që kanë bizneset në lidhje me promovimin e aktiviteteve kulturore dhe pikësisht këto janë edhe problemet që po synohet t’i adresojnë.

Inovacioni në veprim: një platformë për të gjitha

www.almanart.al nuk është thjesht një kalendar. Është një ndriçues kulturor që përfshin teatrin, kinemanë, ekspozitat dhe jetën e natës në një vend. Përmes kësaj platforme, përdoruesit mund të blejnë bileta për evente, duke e bërë përvojën e tyre kulturore më të lehtë dhe tërheqëse.

Lexo edhe:Provoni ta rrisni besimin tuaj me këto këshilla

Sfida e startup-it në Shqipëri dhe përgjegjësitë e ekipit

Themeluesit shprehen  se krijimi i një startup-i në Shqipëri ka pasur sfida të mëdha, duke përfshirë paqëndrueshmërinë ligjore dhe financiare-tatimore. Ekipi prej tre personash ndan përgjegjësitë për të siguruar që projekti të qëndrojë i qëndrueshëm dhe të ofrojë një eksperiencë të pasur kulturore.

Reagimi pozitiv dhe hapat përpara

Ndjekësit janë të entuziazmuar dhe përgjigjen me falënderime për iniciativën e tyre. Ndërkaq, planet për të ardhmen përfshijnë zgjerimin në Kosovë dhe bashkëpunimet me biznese dhe institucione. Almanart është një burim që po ndihmon në rritjen e ndërgjegjësimit dhe pjesëmarrjes në ngjarjet kulturore.

Në një kohë kur kultura ka nevojë për një ndriçues të veçantë, Almanart po bëhet dritarja që shpërthen mbi skenën kulturore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0