Aktiviteti i paligjshëm i kriptove, lidhje me terrorizmin - Business Magazine Albania

Aktiviteti i paligjshëm i kriptove, lidhje me terrorizmin

Sipas një raporti të ri nga Chainalysis, entitetet e sanksionuara, si ato të lidhura me grupet e hakerimit të Koresë së Veriut dhe organizatat terroriste të caktuara nga SHBA, siç është Hezbollah i Libanit, vazhdojnë të mbështeten në kriptovaluta për mbledhjen e fondeve. Firma amerikane e analizës së blockchain në “Raportin e Krimit Kripto 2024” gjeti se 24.2 miliardë dollarë të kriptovalutave të paligjshme u transferuan në 2023, bazuar në portofolët e identifikuar tashmë si të paligjshëm. Chainalysis përditëson në mënyrë retrospektive shifrat vjetore të kriptos kur dalin në dritë portofolë të rinj të paligjshëm.

Ndërsa shifrat e vitit të kaluar aktualisht paraqesin një rënie nga viti i mëparshëm, Chainalysis vëren një përqindje shumë më të lartë të fondeve që i atribuohen marrësve të sanksionuar ose të lidhur me terroristë, duke llogaritur rreth 61.5% të volumit total të transaksioneve të paligjshme në 2023.

“Subjektet e nënshtruar ndaj sanksioneve shpesh janë të ndërprera nga sistemet financiare ndërkombëtare tradicionale, dhe kripto mund të bëhet një mekanizëm alternativ i përpjekur për të ruajtur, dërguar dhe marrë fonde,” tha Andrew Fierman, kreu i strategjisë së sanksioneve në Chainalysis.

Entitete si “mixer” kripto Tornado Cash dhe Garantex morën pjesën më të madhe të fondeve të paligjshme në 2023. Tornado Cash u sanksionua në gusht të 2022 për rolin e tij në larjen e kriptove të vjedhura nga organizata e hakerimit të Koresë së Veriut, Grupi Lazarus. Shkëmbimi me bazë në Rusi Garantex u sanksionua në prill të 2022 për lidhjen e tij me aktorë të paligjshëm, duke përfshirë grupet e ransomware.

Shuma e kriptove të transferuara te entitetet e sanksionuara është rritur në vitet e fundit në përshtatje me një pjesë më të madhe të kufizimeve të reja tregtare që specifikojnë portofolët kripto.

Në 2023, Lista e Sanksioneve të Zyrës së Kontrollit të Pasurive të Huaja të SHBA-së imponoi një total prej 18 sanksionesh të reja ndaj individëve dhe entiteteve, duke përfshirë portofolët e tyre asociuar kripto.

Të paktën nëntë nga sanksionet e reja ishin kundër individëve dhe entiteteve në Kinë dhe Amerikën Latine për rolin e tyre të supozuar në prodhimin dhe trafikimin e fentanilit. Ndërkohë, pesë nga sanksionet synonin entitete të cilat mendohet se kanë shkelur sanksionet mbi Korenë e Veriut.

Lexo edhe: Bitcoin mbi 60,000 dollarë, për herë të parë që nga nëntori 2021

Marrësi kryesor kripto i shtuar në listën e sanksioneve vitin e kaluar ishte Sinbad.io — një mixer bitcoin që u mbyll në nëntor të 2023 — i cili mori 665.4 milionë dollarë në kripto nga Grupi Lazarus.

Megjithatë, sanksionet kanë treguar aftësinë për të ngadalësuar rrjedhën e fondeve kripto te objektivat e tyre. Hyrjet mujore në Tornado Cash u ulën deri në 93% menjëherë pas vendosjes së tij në listën e SHBA-së, sipas Chainalysis. Megjithatë, firma vuri në dukje se hyrjet ngadalë u rikuperuan nga ky minimum në muajt në vijim.

Chainalysis argumentoi se, në kundërshtim me besimin popullor, kriptomonedha nuk është një mjet efektiv për financimin e terrorizmit, sepse blockchain lejon që fondet të gjurmohen në një nivel detajesh që zakonisht nuk disponohen në financat tradicionale.

“Natyra transparente e kriptomonedhës e kombinuar me analitikën blockchain ofron një mjet të paçmuar mjeko-ligjor që fuqizon qeveritë të identifikojnë, gjurmojnë dhe ndërpresin rrjedhën e fondeve – diçka që nuk është e mundur me format e tjera të transferimit të vlerës, veçanërisht paratë e gatshme”, tha Fierman i Chanalysis. .

Pavarësisht këtyre pengesave, organizatat terroriste kanë vazhduar të përpiqen të përdorin kriptovalutat për mbledhjen e fondeve, duke vendosur rrjete të ndërlikuara të shkëmbimeve të kriptove dhe ofruesve të shërbimeve, thuhet në raport.

Megjithatë, sipas Fierman, përpjekjet për gjurmimin dhe kapjen e këtyre fondeve janë bërë gjithnjë e më të sofistikuara.

“Të dhënat tregojnë gjithashtu se ndërsa adoptimi i kriptove nga aktorë të paligjshëm vazhdon të rritet, organet sanksionuese si OFAC po zhvillojnë vazhdimisht metodat e tyre për të identifikuar këta aktorë dhe për të ndërprerë aktivitetet e tyre,” shtoi ai.

Në një shembull tjetër të cituar në raportin Chainalysis, Brigadat Al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit, njoftuan vendimin e tyre për të ndaluar pranimin e donacioneve kripto vitin e kaluar për shkak të rrezikut të gjurmimit të donatorëve të mundshëm. Kjo pasoi raportet se Hamasi kishte marrë sasi të mëdha kriptomonedhash përpara sulmit të tij ndaj Izraelit më 7 tetor.

Edhe pse financimi i terrorizmit është një “pjesë e vogël” e aktivitetit të paligjshëm të kriptove, ai ende paraqet një “shqetësim gjithnjë të pranishëm” në ekosistem, tha Chainalysis në raportin e saj.

Nevojiten partneritete të forcuara publike dhe private për të ndihmuar në forcimin e këtyre përpjekjeve dhe për të deshifruar midis aktorëve të paligjshëm dhe fondeve të dërguara në zonat e konfliktit për shkaqe legjitime, shtoi ai.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0