Bitcoin mbi 60,000 dollarë, për herë të parë që nga nëntori 2021 - Business Magazine Albania

Bitcoin mbi 60,000 dollarë, për herë të parë që nga nëntori 2021

Bitcoin vazhdoi rritjen e saj të mërkurën, duke arritur mbi 60,000 dollarë për herë të parë që nga nëntori 2021. Çmimi i kriptomonedhës kryesore ishte për herë të fundit më i lartë me 6% në 60,688.00 dollarë, sipas Coin Metrics. Më parë, ajo u rrit deri në 60,734.42 dollarë. Tani është pak më poshtë nivelit të tij të të gjitha kohërave prej 68,982,20 dollarë.

Me rekordin që pamë, tregu është edhe më i motivuar për ta parë atë nivel të ritestuar. Bitcoin është rritur me më shumë se 18% vetëm këtë javë, pas një pauze njëjavore të rritjes së këtij viti. Tani është rritur më shumë se 40% për vitin 2024.

Investitorët presin që ai të vendosë një rekord të ri këtë vit , pasi lançimi i ETF-ve e bëri kategorinë e aseteve më të aksesueshme për investitorët institucionalë dhe me ngjarjen e ardhshme të përgjysmimit të rrjetit, e cila historikisht ka ndikuar skenën për një rritje të madhe në muajt në vijim.

Antoni Trenchev, bashkëthemelues i shkëmbimit të kriptove Nexo, tha se pret njëfarë rezistence pasi bitcoin i afrohet 69,000 dollarëve, por se tejkalimi i 60,000 dollarëve duhet të zgjojë oreksin e investitorëve që kanë dalë jashtë tubimit të këtij viti – veçanërisht investitorëve me pakicë. Sipas JPMorgan, oreksi i kriptove nga investitorët me pakicë është rimëkëmbur këtë muaj pas një pauze në janar.

Lexo edhe: Orët luksoze: Si mund të kthehen në formë investimi mijëravjeçar?

“Ne e kemi ditur gjithmonë se ne kemi nevojë që Bitcoin të arrij në një vend ku është i adoptuar dhe i pranuar në një nivel të zakonshëm dhe tani dyert janë hapur që kjo të ndodhë”, tha Joel Kruger, strateg tregu në LMAX Group. “Ekonomia e Bitcoin dikton që ai duhet të vazhdojë të ecë më lart.”

Në një mënyrë të veçantë, përgjysmimi në kodin Bitcoin është një ngjarje e mandatuar që zvogëlon përgjysmë shpërblimin e minierës së bitcoin për të kufizuar furnizimin. Përgjysmimi i radhës pritet të ndodhë në prill. Megjithatë, Ryan Rasmussen, një analist në Bitwise Asset Management, vë në dukje se kërkesa për bitcoin është tashmë shumë më e madhe se oferta, veçanërisht falë ETF-ve.

Rasmussen thekson: “Ne kemi parë vetëm majën e ajsbergut. Kapitali institucional është ende duke u përshpejtuar me ETF-të e bitcoin, miratimet e platformës, edukimi i këshilltarëve, edukimi i klientëve , unë pres që shumë më tepër kërkesa është ende nën sipërfaqe dhe ende për t’u parë.”

CNBC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0