Aksionet e Dell bien me 16%, pasi serverët e AI shiten me "fitime pothuajse zero" - Business Magazine Albania

Aksionet e Dell bien me 16%, pasi serverët e AI shiten me “fitime pothuajse zero”

DELL

Aksionet e Dell Technologies, ranë më shumë se 16%, pasi investitorët u dekurajuan nga numri më i ulët, se sa pritej nga kompania, në serverët e inteligjencës artificiale dhe një rënie e vlerësuar e fitimeve.

Dell ka raportuar rezultatet fiskale të tremujorit të parë që mundën pritshmëritë e analistëve. Kompania tha se të ardhurat për periudhën ishin 22.24 miliardë dollarë, që ishte në rritje nga 21.64 miliardë dollarë të vlerësuar nga analistët. Për tremujorin e dytë, Dell tha se pret fitime prej 1.65 dollarë për aksion dhe pret që shitjet të jenë midis 23.5 miliardë dhe 24.5 miliardë dollarë. Analistët e anketuar nga FactSet prisnin 23.35 miliardë dollarë. Dell udhëzoi për mes 93.5 miliardë dhe 97.5 miliardë dollarë shitje për vitin e plotë fiskal.

Rritja nuk ishte e mjaftueshme për të qetësuar investitorët dhe aksionet ranë në tregtimin e zgjatur të enjten. Analistët e Bernstein thanë se “zhgënjimi parimor” në rezultatet e Dell ishte se fitimet operative për Grupin e saj të Zgjidhjeve të Infrastrukturës u ngjeshën nga viti në vit. Për më tepër, fitimet operative ishin të sheshta në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, edhe pse kompania solli rreth 1.7 miliardë dollarë në rritje të të ardhurave nga serveri i AI. Analistët thanë se kjo rishfaqi shqetësimet se serverët e AI të Dell po shiten me “fitime gati zero”. Me fjalë të tjera, iniciativat e AI të kompanisë nuk po përkthehen ende në fitime.

“Në neto, në krahasim me pritjet shumë të larta, rezultatet e tremujorit të parë të 25-të të Dell ishin zhgënjyese”, shkruajnë ata në një shënim të premten.

Analistët e Bankës së Amerikës thanë se Dell raportoi një tremujor të fortë dhe ata përsëritën vlerësimin e tyre të blerjes për aksionet. Megjithatë,  lëvizja pas orarit të punës ishte pjesërisht për shkak se numri i mbetur i serverëve të AI të Dell prej 3.8 miliardë dollarësh ishte më i ulët se sa vlerësimet dhe marzhi i rritjes së kompanisë pritet të bjerë në vitin fiskal. Ata janë shprehur se kompania është në rrugën e duhur për të zgjeruar të ardhurat dhe fitimet përpara objektivit të saj afatmesëm, dhe presin që Dell të shohë një trend të përshpejtuar të kërkesës për AI dhe një rimëkëmbje në infrastrukturën e saj tradicionale.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0