AKEP: paketat 28 ditore të telefonisë të paligjshme. Dy kompanitë kanë afat deri me 1 qershor të kalojnë në 30 ditëAKEP: paketat 28 ditore të telefonisë të paligjshme. Dy kompanitë kanë afat deri me 1 qershor të kalojnë në 30 ditë

AKEP: paketat 28 ditore të telefonisë të paligjshme. Dy kompanitë kanë afat deri me 1 qershor të kalojnë në 30 ditë


Autoriteti i Komunikimeve Elektronike e Postare pas një hetimi të bërë, ka urdhëruar dy operatorët e telefonisë të kalojnë nga tarifimi 28 ditorë qe bëjnë aktualisht në një mujor. Vendimi I AKEP, është publikuar në faqen e tij zyrtare.

Për më shumë lexoni këtu.

Në bazë të këtij vendimi, tre operatorët e tregut, Vodafone, Telekom dhe Albtelekom, kanë shkelur rregulloren e AKEP për “tarifim mujor kalendarik. Albtelekom, ka rikthyer tre javë më parë tarifimin për 30 ditë. Dy kompanive të tjera u është lënë një afat deri më 1 qershor për të kaluar në paketat 30 ditore.

Pikat kryesore të vendimit të AKEP

a) Kohëzgjatja e vlefshmërisë së paketave tarifore celulare standard bundle me parapagim nga 28 ditë të jetë mujore(30 dite).

b) Detyrimin e sipërmarrësve e komunikimeve elektronike Vodafone Albania dhe Telekom Albania që duke filluar nga data 1 qershor 2018 të rikthimit të vlefshmërisë së paketave standarte bundle të shërbimit celular me parapagim nga 28 ditë në mujore (30 ditore).

c) Sipërmarrësit Vodafone Albania dhe Telekom Albania të njoftojnë pajtimtarët për ndryshimin e paketave standarte nga 28 ditë në mujore (30 ditore) të paktën 15 ditë para hyrjes në fuqi të paketave standarte mujore (30 ditore).

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0