Airbnb synon përdorimin e AI së shpejti, por në çfarë mënyre? - Business Magazine Albania

Airbnb synon përdorimin e AI së shpejti, por në çfarë mënyre?

Airbnb synon përdorimin e AI së shpejti, por në çfarë mënyre?

Në nëntor, Airbnb bleu një firmë të fshehtë AI të nisur nga bashkëthemeluesi i Siri, e quajtur GamePlanner.AI. Marrëveshja vlerësoi startup-in sekret rreth 200 milion dollarë, sipas raporteve. Megjithëse kompania nuk e bëri të qartë planet e saj për GamePlanner atëherë, bashkëthemeluesi dhe CEO i Airbnb, Brian Chesky, ka ndarë një përmbledhje të nivelit të lartë të planeve më të mëdha të Airbnb për AI, duke thënë se planifikonte të përshpejtonte në “shtresën e aplikimit” të AI, duke ndërtuar një nga “ndërfaqet më inovative të AI që janë krijuar ndonjëherë.”

Chesky shpjegoi se Airbnb nuk e sheh veten si një kompani infrastrukturë AI që do të thotë që nuk do të ndërtojë modelet e veta të mëdha të gjuhës, por do të mbështetet në teknologjitë AI nga të tjerët, si OpenAI, Meta dhe Google. Në vend të kësaj, kompania beson se mund të krijojë një ndërfaqe të re për të qasur modelet moderne të AI. Kjo është diçka që blerja e GamePlanner mund të ndihmojë me të.

Megjithëse modelet AI janë shumë të fuqishme, ndërfaqja nuk është vërtet një ndërfaqe AI. Është e njëjta ndërfaqe si në vitet 2000,” tha Chesky për investitorët në thirrjen e të ardhurave të katërt të kompanisë. “Është një ndërfaqe tipike, klasike web. Kështu që ne ndjejmë se modelet, në njëfarë kuptimi, janë ndoshta të pashfrytëzuara,” tha ai. “Ja një mënyrë tjetër për ta thënë këtë. Merrni telefonin tuaj dhe shikoni të gjitha ikonat në telefonin tuaj. Shumica e atyre aplikacioneve nuk kanë ndryshuar në mënyrë themelore që nga ardhja e AI gjeneruese. Kështu që unë mendoj se AI përfaqëson ndryshimin më të madh të platformës,” vazhdoi CEO.Pas krijimit të internetit, rritja e teknologjisë mobile ngriti biznesin e Airbnb, por AI do të ndryshojë gjërat përsëri, beson Chesky. “Ky është gjithashtu një ndryshim në fuqi. Është një ndryshim në sjellje. Dhe kështu unë mendoj se kjo është një lojë e re,” tha ai. Airbnb planifikon të shfrytëzojë teknologjinë AI dhe veçanërisht AI gjeneruese për të ofruar një përvojë më të personalizuar për përdoruesit e saj, u tha investitorëve.

Lexo edhe: Zuckerberg: “Quest 3 është padyshim produkt më i mirë se Vision Pro

“Imagjinoni një aplikacion që ndjeni sikur ju njeh, një ndërfaqe që është adaptive dhe evoluon dhe ndryshon në kohë reale, si asnjë ndërfaqe që keni parë ndonjëherë më parë. Kjo do të na lejonte të shkonim nga një kompani vertikale e vetme në një kompani ndërvertikale,” shtoi Chesky. Sigurisht, nëse Airbnb mund të përmbushë këto ambicie, mbetet për t’u parë. Megjithëse Chesky përshkruan një evolucion të ndërfaqes së përdoruesit të Airbnb, të fuqizuar nga AI, sistemet e sotme të AI janë shpesh ende të vështira për t’u përdorur dhe kanë zakonin e keq për të kthyer informacione të rreme përmes asaj që njihet si halucinacione. Pra, bota AI do të thotë thjesht të bëjë gjëra kur nuk e di përgjigjen. Nëse modelet AI nuk bëhen më të sakta, planet e Airbnb për përmirësime në shtresën e aplikimit mund të dështojnë gjithashtu. CEO tha se nuk do të detajonte produkte dhe shërbime specifike të AI që planifikon të ofrojë në këtë kohë, por kompania do të bëjë më shumë njoftime më vonë gjatë këtij viti në frontin e AI.

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0