AIDA përzgjedh fituesit e fondit "Start-Up" - Business Magazine Albania

AIDA përzgjedh fituesit e fondit “Start-Up”


Fondi i AIDA-s në Mbështetje të Sipërmarrjeve të Reja “Start-Up”, ka për qëllim të mbështesë bizneset shqiptare të sapo krijuara “Start-Up”, nëpërmjet subvencionimit financiar të drejtpërdrejtë, duke përmirësuar klimën dhe kushtet operuese të tyre, me synim krijimin e bazave për një zhvillim ekonomik të qëndrueshëm, si dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

Më datë 26.04.2017, ditën e mërkurë ora 15.00, pranë ambjenteve të AIDA-s u zhvillua mbledhja e Komisionit të Aprovimit të Granteve (KAG) për Fondin Start-Up.

Gjatë kësaj mbledhje u shqyrtuan 15 aplikime të bizneseve shqiptare startup që operojnë në sektorë të ndryshëm. Bazuar në VKM, nr 593, datë 10.9.2014 dhe rregulloren e këtij fondi, u përzgjodhën 11 projekte fituese, të cilat përfshinin kryesisht blerje pajisjesh dhe materiale promovuese.

Fituesit janë si më poshtë:

Nr Emri Rrethi Sektori
1 Off Limits Tiranë Operator Turistik (makina off road)
2 Guri Zi Shkodër Fason (Tekstil)
3 NiNa Atelier Tiranë Artizanat
4 Bike Albania Tiranë Operator Turistik
5 Tradita Berat Agropërpunim

(Punishte artizanale e produkteve të zonës)

6 Star Center Tiranë ITC  – Call Center (Gjermanisht)
7 VB School Tiranë Qendër trajnimesh profesionale
8 Alb Tour Gjirokastër Turizem malor, (Guida dhe Paketa)
9 Gega Home Durrës Arredim (Perde per zyra , shtepi, lokake)
10 Explore Pogradec Pogradec Operator Turistik
11 Pica Juaj Tiranë Piceri

burimi: aida.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0