AI: Puna e artistit digjital është kopjuar më shumë se Picasso -

AI: Puna e artistit digjital është kopjuar më shumë se Picasso

“Puna ime është përdorur më shpesh në inteligjencën artificiale sesa e Picasso-s.”

Inteligjenca artificiale (AI) po ndryshon jetën siç e dimë, por për artistin digjital Greg Rutkowski po shkakton probleme të mëdha. Ai tha se emri i tij ishte përdorur si një kërkesë në mjetet e AI që gjenerojnë art më shumë se 400,000 herë që nga shtatori i vitit 2022 – por, pa lejen e tij.

Kur kontrolloi, emri i tij ishte përdorur si kërkesë më shumë herë se artistët Pablo Picasso dhe Leonardo da Vinci.

Artisti me origjinë polake Greg ka përdorur punën e tij në lojëra të tilla si Dungeons and Dragons dhe Magic: The Gathering, por tha se fama e tij e re e gjetur me AI ka shkaktuar shqetësim për punën e tij të ardhshme.

Lexo edhe:Mijëra shkrimtarë po kërkojnë nga kompanitë e AI që të respektojnë të drejtat e autorit

Faqet si Midjourney, Dall.E, NightCafe dhe Stable Diffusion njihen si inteligjencë artificiale gjeneruese, sepse ato mund të bëjnë vepra arti të reja, të krijuara artificialisht në sekonda nga kërkesat që shkruajnë përdoruesit.

Ata kanë mësuar ta bëjnë këtë duke gërvishtur miliarda imazhe ekzistuese nga interneti. Artistët ankohen se kjo është bërë pa pëlqimin e tyre.

“Gjithçka për të cilën kemi punuar për kaq shumë vite na është marrë kaq lehtë me AI”, shtoi ai.

“Është vërtet e vështirë të thuash nëse kjo do ta ndryshojë të gjithë industrinë deri në pikën ku artistët njerëzorë do të jenë të vjetëruar. Mendoj se puna dhe e ardhmja ime janë nën një pikëpyetje të madhe.”

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0