AI nuk është vërtet inteligjente. Ja pse - Business Magazine Albania

AI nuk është vërtet inteligjente. Ja pse

AI

Këtu janë tre arsye pse AI nuk është vërtet inteligjente, por e trajnuar mirë, dhe pse është e rëndësishme të kemi një kuptim real të aftësive të saj.

NGA ROY DEKEL

Inteligjenca Artificiale, ose AI, është bërë një fjalë kryesore vitet e fundit dhe për arsye të mira. Nga makinat që drejtojnë vetë te asistentët virtualë, AI po ndryshon mënyrën se si jetojmë, punojmë dhe ndërveprojmë me teknologjinë. Megjithatë, pavarësisht nga aplikimet e shumta dhe bëmat mbresëlënëse, është e rëndësishme të pranohet se AI nuk është vërtet inteligjente. Përkundrazi, është i trajnuar mirë për të kryer detyra specifike brenda një grupi të paracaktuar parametrash.

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten pse media e portretizon AI si një lloj qenieje që mendon, e aftë për të marrë vendime dhe për të zgjidhur probleme komplekse, nuk jeni vetëm. Në këtë blog, ne do të shqyrtojmë tri arsye pse AI nuk është vërtet inteligjente, por e trajnuar mjaft mirë, dhe pse është e rëndësishme të kemi një kuptim realist të aftësive të saj.

AI është programuar nga njerëzit.

Në thelbin e saj, AI është një grup algoritmesh dhe udhëzimesh që janë krijuar për të kryer detyra specifike. Këto algoritme dhe udhëzime krijohen nga njerëzit, të cilët vendosin se çfarë hyrjesh dhe daljesh do të ketë sistemi i AI, si do të përpunojë të dhënat dhe çfarë vendimesh do të marrë, bazuar në ato të dhëna.

Kjo do të thotë që AI nuk është i aftë për mendim apo arsyetim të pavarur. Përkundrazi, është thjesht duke ndjekur rregullat që janë programuar në të. Për shembull, një sistem AI që është krijuar për të identifikuar objektet në imazhe mund të jetë në gjendje të identifikojë me saktësi një mace në një foto, por nuk e kupton se çfarë është një mace ose pse është e rëndësishme. Ai thjesht po ndjek rregullat që janë programuar në të nga krijuesit e tij njerëzorë.

Pavarësisht kësaj, media shpesh e portretizon AI si diçka të ngjashme me inteligjencën njerëzore, e aftë për të mësuar, përshtatur dhe marrë vendime vetë. Kjo nuk është çështja. AI është thjesht një mjet që është programuar nga njerëzit dhe nuk mund të funksionojë jashtë parametrave që i janë caktuar.

 

AI i mungon sensi i përbashkët

Një arsye tjetër pse AI nuk është vërtet inteligjente është se i mungon sensi i përbashkët. Mendja e shëndoshë është aftësia për të kuptuar nuancat e sjelljes njerëzore, për të interpretuar situatat sociale dhe për të marrë vendime bazuar në atë kuptim. Për shembull, nëse shihni dikë duke ecur drejt jush në rrugë me dorën e shtrirë, mund të konkludoni se ai dëshiron t’ju shtrëngojë dorën.

AI, nga ana tjetër, nuk është i aftë për këtë lloj përfundimi. Mund të kryejë llogaritje komplekse dhe të bëjë parashikime bazuar në të dhëna, por nuk mund të kuptojë nuancat e sjelljes njerëzore ose të interpretojë situatat sociale. Për shembull, një sistem AI që është krijuar për të zbuluar emocionet në shprehjet e fytyrës mund të jetë në gjendje të identifikojë saktë se dikush është duke buzëqeshur, por nuk mund të kuptojë pse po buzëqesh ose kontekstin që rrethon situatën.

Nëse mendoni për AI si diçka që është e aftë të kuptojë emocionet njerëzore dhe të marrë vendime bazuar në atë kuptim, thjesht nuk është kështu. Inteligjencës artificiale i mungon aftësia për të kuptuar kompleksitetin e sjelljes njerëzore dhe situatave sociale, që do të thotë se nuk mund të funksionojë në të njëjtin nivel si një qenie njerëzore.

AI është i kufizuar nga të dhënat e tij të trajnimit

Së fundi, një arsye tjetër pse AI nuk është vërtet inteligjente është se është e kufizuar nga të dhënat, mbi të cilat është trajnuar. Sistemet e AI mbështeten në sasi të mëdha të dhënash për të mësuar se si të kryejnë detyra specifike dhe cilësia e këtyre të dhënave mund të ndikojë shumë në performancën e sistemit.

Lexo: “Viti i efikasitetit” i Mark Zuckerberg në Meta po bëhet brutal për këdo që nuk është Mark Zuckerberg

Një sistem AI që është trajnuar në një grup të dhënash që përfshin vetëm fotografi të maceve të bardha mund të mos jetë në gjendje të identifikojë me saktësi një mace të zezë. Kjo për shkak se sistemi nuk është ekspozuar ndaj shembujve të mjaftueshëm të maceve të zeza për të mësuar se si t’i identifikojë ato. Në mënyrë të ngjashme, një sistem i AI që është trajnuar për të dhëna të njëanshme mund të marrë vendime të njëanshme, duke përjetësuar pabarazitë shoqërore.

Për shkak të mënyrës sesi media shpesh e portretizon AI, ne shpesh e mendojmë atë si diçka që është e paanshme dhe objektive. Sidoqoftë, AI është po aq e paanshme sa të dhënat, mbi të cilat është trajnuar, që do të thotë se në fakt mund të përjetësojë paragjykimet dhe pabarazitë në mënyrë më efikase nëse ato paragjykime ekzistojnë në të dhënat e trajnimit.

Është e rëndësishme të pranohet se AI nuk është vërtet inteligjente, por e trajnuar mirë për të kryer detyra specifike, brenda një grupi të paracaktuar parametrash. Inteligjencës artificiale i mungon aftësia për të menduar në mënyrë të pavarur, për të kuptuar nuancat e sjelljes njerëzore dhe për të marrë vendime bazuar në sensin e përbashkët. Duke pasur një kuptim realist të aftësive të AI, ne mund ta përdorim më mirë atë si një mjet për të përmirësuar jetën dhe shoqërinë tonë.

Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0