Adobe Photoshop CC i ri identifikon objektet me një klikim të vetëm


Adobe së fundmi ka publikuar një video e cila demostron një nga vegël e reja të Photoshop CC. Ai quhet, “Select subject”.

Kjo vegël përdor Adobe-Sensei, platforma për inteligjencën artificiale dhe machine learning, i cili ishte një nga pikat kryesore të Adobe Max muajin që shkoi.

Kjo vegël premton se do të shkurtojë kohën për të bërë prerje të ndryshme apo maska. Deri më tani, te preje një objekt në Photoshop CC, ka qenë “një art më vete”.

Më parë, na duhej të përdornim Lasso, Quick Select apo Pen Tools nëse donim të selektonim një objekt. Tashmë vegla e re e quajtur Select Subject e bën punën me Photoshop CC shumë më të shpejtë e më të lehtë.

Lexoni: Web Summit 2017 në Lisbonë: Ja se çfarë po ndodh me teknologjinë sot

Ajo çka është e bukur e me këtë, është se ajo mund të punojë më 1 objekt të vetëm, por edhe me grupe objektesh. Gjithashtu ajo është fjatueshëm  “mënçur” për të filtruar çdo objekt i cili mund të prishë imazhin e ri.

Por çdo teknologji e re e ka një “çmim”. Shumë komente, negative gjithashtu, kanë pasuar këtë vegël të re. Kjo do ta bëjë akoma edhe më të lehtë “hyrjen” në dizajnin grafik, duke masivizuar tregun. E gjithë kjo, shpesh çon në uljen e cilësisë, dhe shkakton pak kaos në industrinë përkatëse.

E pas gjithë komenteve negative, e gjithë kjo duket shumë e bukur për të qenë e vërtetë. Por, për fat të mirë, e gjithë kjo është e vërtetë. Video më poshtë flet më shumë për këtë vegël të re të cilën Adobe do t’a integrojë Photoshop CC e ri.

Burimi: CreativeBloq

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale