Abaonline, portali i informimit dhe financimit të fermerëve - Business Magazine Albania

Abaonline, portali i informimit dhe financimit të fermerëve


Covid ka sjellë vështirësitë e veta. Përpjekjet dhe mundësia për të përballuar situatat janë të gjithanshme. Ndaj FED invest ka ndërmarrë disa hapa për zonat rurale, të cilat i mbështet financiarisht,

Janë vendosur masa të reja proaktive për të ruajtur shëndetin e antarësisë.

FED Invest ka hapur së fundi qëndrën ABA-Agro Biznes Asistencë abaonline një portal për fermerët. Lanҫimi i kësaj qendre dhe platformës respektive, lehtësojnë punë  e fermerët. Ata mund të informohen dhe të aplikojnë nga telefoni mobile.

Qëndra ABA – Agro Biznes Asistencë u krijua me iniciativën dhe mbështetjen e FED invest dhe të projektit “Përfshirja financiare e fermave familjare në Shqipëri”, mbështetur nga Agjencia Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar (JICA). Objektivi është që fermerët të marrin asistencë dhe informacion për t’u bërë më konkurrues në treg. Platforma dhe ekspërtët e saj ofrojnë njohuri teknike dhe praktike për fermerët në fushën e bujqësisë e blegtorisë, promovimin e praktikave më të mira në bujqësi e blegtori, informacion të përditësuar për tregjet, çmimet, partnerët e biznesit, etj.

Lexo: 2 pyetjet më të zakonshme të financimit që bëjnë sipërmarrësit

Qëndra mundëson gjithashtu edhe trajnime, seminare, panaire. Platforma digjitale www.abaonline.al është aktive që prej fillimit të këtij viti, por në kushtet aktuale ajo mund të jetë edhe më e nevojshme.

FED invest, operoan në mbi 2000 fashatra në të gjithë vendin dhe fermerët mund të marrin shërbim në 63 degë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0