A mjaftojnë 2 milionë dollarë për tu ndjerë të pasur?

A mjaftojnë 2 milionë dollarë për tu ndjerë të pasur?


Sa është kostoja që një person të ndjehet i pasur?

Një studim i fundit nga Charles Schwab zbuloi se një vlerë neto prej 2.27 milion dollarë do të ishte e mjaftueshme për t’u ndjerë i pasur. Por a mund të jetë vërtet  kjo shifra, që të bën të ndihesh i pasur?

Për shumë njerëz, të jesh i pasur do të thotë të jesh i pavarur financiarisht dhe duke mos pasur nevojë të punosh për të jetuar, thotë Bradley Nelson, një nga këshilltarët e Lyon Park. Ai thotë se një familje me një vlerë neto prej 2.27 milion dollarë mund të ishte lehtësisht e pasur.

Nëse ajo familje harxhonte një konservator 3% të pasurive të tyre çdo vit, ata do të kishin 68,100 dollarë në vit për të jetuar. Kjo është më shumë se të ardhurat mesatare të familjeve në Shtetet e Bashkuara prej 61,000 dollarë madje pa pasur nevojë të punojnë.

Unë njoh njerëz që bëjnë 250,000 deri 500,000 dollarë dhe ndjehen të varfër dhe njerëz të tjerë që bëjnë $ 70,000 dhe ndjehen të pasur, thotë Tara Unverzagt, një planifikues financiar i çertifikuar.

Ajo tregon për kërkimet që ka bërë se të ardhurat prej rreth 70,000 dollarë janë optimale për mirëqenien emocionale dhe 95,000 dollarë janë ideale për tu ndjerë pozitiv për jetën tuaj, përfshirë përmbushjen e qëllimeve afatgjata.

“Por për shumicën e njerëzve, kur ata arrijnë në 2.27 milion dollarë, nëse miqtë e tyre kanë më shumë, ata nuk do të ndjehen” të pasur “,” thotë ajo. “Dhe sot me kaq shumë miliarderë, shumë mendojnë se të pasurit miliona nuk është asgjë dhe në një farë mase, është e vërtetë”.

2.27 milion dollarë?

Matt Doran është një menaxher i pasurisë në St. Louis me një vlerë neto personale “më shumë se 5 milion dollarë, por më pak se 20 milion dollarë”. Ai punon me klientë që kanë vlerën më shumë se 2 milion dollarë dhe thotë, se nëse ata nuk ndjehen të pasur dhe as ai nuk ndjehet.

Për Doran, shtysa për të vazhduar të fitojë para për të rritur pasuritë dhe të ndërtojë siguri për familjen e tij, i lejon atij të mbështesë gjërat që i japin jetës së tij kuptim, njerëzit, vendet dhe çdo gjë që ai do.

“Dhe 2.27 milion dollarë nuk mjaftojnë më “, thotë ai.

Lexo: Pasuria e Bill Gates kap vlerën e 100 miliardë dollarëve

Doran thotë se ai dhe gruaja dhe vajza e tij shpenzojnë për gjëra tipike për familjet në nivelin e të ardhurave të tyre. Për shembull, ata kanë një shtëpi tek liqeni në Michigan, me një varkë.

“Shpenzimet tona kanë të bëjnë me stilin e jetës. Ndërsa nuk jemi tepër ekstravagantë për mendimin tonë, ne drejtojmë makina të këndshme, udhëtojmë shpesh dhe ndihmojmë të tjerët rregullisht,” thotë ai. “Ne, si shumë të tjerë, e gjejmë veten të shpenzojmë në përvoja më shumë sesa gjëra, sepse ato pasurojnë jetën dhe marrëdhëniet tona”.

Sipas mendimit të tij, qëllimi i ndërtimit të pasurisë është të gjeneroni më shumë të ardhura. Dhe sa më shumë të ardhura të bëni, aq më shumë mundësi, fleksibilitet dhe mundësi keni.

“Kur dikush ka burime financiare në një sasi të konsiderueshme, ai ka zgjedhje që nuk i ka pasur më parë,” thotë ai. “Si të punosh, kur të punosh, çfarë pune të ndjekësh, ku të jetosh. Si ta kalosh kohën e tyre.”

Milioneri i nguruar

Russ Ford e konsideron veten të pasur, por i është dashur pak kohë që ta thotë atë pa u ndier fajtor. Ford ishte 21 vjeç kur trashëgoi 2 milionë dollarë nga gjyshi i tij. “Ndihem i pasur,” thotë ai, “por në shoqërinë e sotme, unë jam ndjerë fajtor për të. Kam punuar shumë për të kuptuar si mund të bëj më mirë”. Ndjenja e pasurisë mund të çojë në tundim. Ju ndjeheni të pasur kur nuk keni nevojë të mendoni për para. Në momentin që do të filloni të mendoni për këtë atëherë dijeni se ju i jeni futur telasheve”.

Pas kolegjit ai u bë planifikues financiar, u martua dhe u bë me djalë. Ford thotë se në fillim, pasuria e tij e trashëguar shkaktoi shumë presion dhe stres. Ai është mirënjohës për atë që ka, por nuk është i interesuar të grumbullojë më shumë para. Paratë i shaktuan atij ankth stress dhe depression. Paratë vertet janë ndihmë në familje, por ata nuk duhen vlerësuar më shumë se sa duhet.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0