A është rutina juaj e mëngjesit e lodhur apo e "lidhur? - Business Magazine Albania

A është rutina juaj e mëngjesit e lodhur apo e “lidhur?

A është rutina juaj e mëngjesit e lodhur apo e "lidhur?

Kohët e fundit është raportuar se si një rutinë e vazhdueshme e mëngjesit mund të ketë një ndikim pozitiv në nivelet e energjisë, produktivitetit dhe stresit.

Nëse dëshironi të eksperimentoni me rutinën tuaj, atëherë ky artikull është për ju!

Krijoni rutinën tuaj ideale të mëngjesit në 3 hapa
Kur nis nga një kanavacë bosh, zbulojmë se ka tre fusha kryesore të fokusit për një rutinë fituese të mëngjesit: trupi, truri dhe emocionet tuaja. Kur përfshiheni në aktivitete që synojnë secilën prej tyre, mund të krijoni një fillim të qëndrueshëm dhe motivues për ditën tuaj.

Këtu janë disa mënyra se si mund të ndërtoni një rutinë mëngjesi që energjizon me sukses trupin dhe mendjen tuaj.

1. “Ndizni” trupin tuaj

Lëviz! Lehtësimi i aktivitetit fizik pasi të zgjoheni mund t’ju ndihmojë të gjeneroni energji, të aktivizoni vigjilencën dhe t’ju përgatisë për të përballuar ditën. Kardio e lehtë – si një ecje e shpejtë në lagje ose në një rutine – është aktiviteti fizik më efektiv. Për të tjerët, ngritja e peshave, joga ose shtrirja në lëvizje mund të jenë mënyra e tyre ideale për të përshëndetur mëngjesin. Çfarëdo që të zgjidhni, sigurohuni që të shpenzoni rreth 10 minuta në aktivitet. Mund të jetë e vështirë të bëhesh një person që stërvitet në mëngjes, por përfitimet ia vlen t’i jepet një goditje.

2.”Ndizni”trurin tuaj
Tani që i keni vënë gjërat në lëvizje, është koha ta përdorni atë energji të ngritur për të fokusuar qëllimin tuaj për ditën. Maksimizoni periudhën tuaj pas stërvitjes duke rishikuar qëllimet, duke përcaktuar prioritetet tuaja apo edhe duke vizualizuar rezultatet e suksesshme për ditën në vazhdim.

Ju mund të zgjidhni të punoni për të balancuar gjendjen tuaj mendore përmes meditimit. Ky mund të jetë një mjet i shkëlqyeshëm nëse ndiheni të shqetësuar, të shpërqendruar ose të zhgënjyer sepse po i jepni vetes kohë për të rikalibruar.

Ashtu si me kategorinë e parë, fokusohuni këtu për 10 minuta.

Lexo edhe:7 këngë që mund të dëgjoni për të rritur motivimin

3. “Ndizni” emocionet tuaja
Deri më tani, kjo sekuencë ka rritur nivelet dhe qartësinë tuaj të energjisë. Tani, ju jeni gati për të përfshirë disa pozitivitet. Le ta quajmë këtë një “amortizues” që mund t’ju ndihmojë të përballoni çdo gjë që ju hedh dita. Kjo fushë kërkon paramendim sepse ju e dini më së miri se çfarë ndikon në emocionet tuaja.

Ju mund të eksperimentoni me aktivitete të ndryshme 10-minutëshe të përqendruara te emocionet për të mësuar se çfarë është efektive. Gjëja më e rëndësishme është që ta përfundoni rutinën tuaj me një notë pozitive. Kjo do t’ju ndihmojë të qëndroni të përqendruar dhe të gatshëm për çdo gjë gjatë gjithë ditës.

Kalimi nga i lodhur në “i lidhur” fillon me ju
Kur parafrazon qasjen e Aristotelit ndaj filozofisë, autori Will Durant shkroi: “Ne jemi ajo që bëjmë vazhdimisht. Përsosmëria, pra, nuk është një akt, por një zakon.” Duke përfshirë një rutinë të thjeshtë 30-minutëshe në mëngjesin tuaj, ju mund të çlironi vazhdimisht më shumë energji, qartësi dhe fokus nga brenda – të gjitha gjërat që ju nevojiten për të drejtuar axhendën tuaj të lidershipit dhe për të lundruar në të panjohurat.

Kështu që provoni të vendosni një kujtesë të dielën në mbrëmje për të eksperimentuar me një rutinë të re mëngjesi për javën e ardhshme të punës. Qëndroni me 30 minuta në ditë dhe shikoni se si ndiheni.

Vëmë vë bast që nuk do të ktheni kokën pas!

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0