A e dinit që është kaq e thjeshtë të kesh çdo ditë mendësi pozitive?! - Business Magazine Albania

A e dinit që është kaq e thjeshtë të kesh çdo ditë mendësi pozitive?!

A e dinit që është kaq e thjeshtë të kesh çdo ditë mendësi pozitive?!

Të gjithë kemi marrë këshillën për të “qëndruar pozitivë” në momente jo aq të mira tonat.  Është e vështirë të gjesh motivimin për t’u përqendruar në pozitiven kur pozitiviteti nuk duket si asgjë më shumë se mendim i dëshiruar. Pengesa e vërtetë për pozitivitetin është se truri ynë është i vështirë për t’u kërkuar dhe fokusuar në kërcënimet. Ky mekanizëm i mbijetesës i shërbeu njerëzimit edhe në atë kohë kur ne ishim gjuetarë dhe grumbullues, duke jetuar çdo ditë me kërcënimin real për t’u vrarë nga dikush ose diçka në rrethinën tonë të afërt.

Kjo ishte shekuj më parë. Sot, ky mekanizëm ushqen pesimizëm dhe negativitet përmes tendencës së mendjes për të endur derisa të gjejë një kërcënim. Këto kërcënime zmadhojnë gjasat e perceptuara që gjërat po shkojnë  dhe/ose do të shkojnë  keq. Kur kërcënimi është real dhe fshihet diku, ky mekanizëm ju shërben mirë. Kur kërcënimi imagjinohet dhe ju kaloni dy muaj të bindur se projekti për të cilin po punoni do të dështojë, ky mekanizëm ju lë me një pamje të hidhur të realitetit që shkakton kërdi në jetën tuaj. Ruajtja e pozitivitetit është një sfidë e përditshme që kërkon fokus dhe vëmendje. Ju duhet të keni qëllimin për të qëndruar pozitiv nëse do të kapërceni tendencën e trurit për t’u përqëndruar në  negativitetin përreth.

Pozitiviteti dhe shëndeti juaj

Pesimizmi është telash shumë i keq për shëndetin tuaj. Studime të shumta kanë treguar se optimistët janë fizikisht dhe psikologjikisht më të shëndetshëm se pesimistët. Martin Seligman në Universitetin e Pensilvanisë ka kryer një kërkim të gjerë mbi këtë temë. Seligman punoi me studiues nga Dartmouth dhe Universiteti i Miçiganit në një studim që ndoqi njerëzit nga mosha 25 deri në 65 vjeç për të parë se si nivelet e tyre të pesimizmit ose optimizmit ndikuan në shëndetin e tyre të përgjithshëm. Studiuesit zbuluan se shëndeti i pesimistëve përkeqësohej shumë më shpejt ndërsa plaken. Gjetjet e Seligman janë të ngjashme me hulumtimin e kryer nga Klinika Mayo që zbuloi se optimistët kanë nivele më të ulëta të sëmundjeve kardiovaskulare dhe jetëgjatësi më të gjatë. Megjithëse mekanizmi i saktë përmes të cilit pesimizmi ndikon në shëndetin nuk është identifikuar, studiuesit në Yale dhe Universitetin e Kolorados zbuluan se pesimizmi lidhet me një përgjigje të dobësuar imunitare ndaj tumoreve dhe infeksioneve. Studiuesit nga Universiteti i Kentakit shkuan aq larg sa u injektuan optimistëve dhe pesimistëve një virus për të matur përgjigjen e tyre imune. Studiuesit zbuluan se optimistët kishin një përgjigje imune shumë më të fortë se pesimistët.

Pozitiviteti dhe Performanca

Mbajtja e një qëndrimi pozitiv nuk është vetëm e mirë për shëndetin tuaj. Martin Seligman ka studiuar gjithashtu lidhjen midis pozitivitetit dhe performancës. Në një studim në veçanti, ai mati shkallën në të cilën shitësit e sigurimeve ishin optimistë ose pesimistë në punën e tyre. Shitësit optimistë shitën 37% më shumë se pesimistët, të cilët kishin dy herë më shumë gjasa të largoheshin nga kompania gjatë vitit të parë të punësimit. Seligman ka studiuar pozitivitetin më shumë se kushdo, dhe ai beson në aftësinë për të kthyer mendimet dhe prirjet pesimiste me përpjekje dhe njohuri të thjeshta. Por, Seligman nuk e beson vetëm këtë. Studimi i tij tregon se njerëzit mund të transformojnë një tendencë drejt të menduarit pesimist në të menduarit pozitiv përmes teknikave të thjeshta që krijojnë ndryshime të qëndrueshme në sjellje shumë kohë pasi ato janë zbuluar.

Lexo edhe: Kakao arrin çmim rekord. Ja sa do shkojë çmimi i çokollatave këtë vit

Këtu janë tre gjëra që duhet t’i bëni gjithmonë për të qëndruar pozitivë

1. Ndani faktin nga gënjeshtra

Hapi i parë në të mësuarit për t’u përqëndruar në pozitiven kërkon të dish se si të ndalosh vetë-bisedimin negativ në gjurmët e tij. Sa më shumë të fokusoheni tek mendimet negative, aq më shumë fuqi u jepni atyre. Shumica e mendimeve tona negative janë pikërisht ato  mendime, jo fakte. Kur e gjeni veten duke besuar gjërat negative dhe pesimiste që thotë zëri juaj i brendshëm, është koha të ndaloni dhe t’i shkruani ato. Ndaloni atë që po bëni dhe shkruani atë që po mendoni. Pasi të keni marrë një moment për të ngadalësuar vrullin negativ të mendimeve tuaja, do të jeni më racionalë dhe më të qartë në vlerësimin e vërtetësisë së tyre. Vlerësoni këto deklarata për të parë nëse ato janë faktike. Mund të vini bast se deklaratat nuk janë të vërteta sa herë që shihni fjalë si kurrë, gjithmonë, më e keqja, kurrë, etj.  Identifikimi dhe etiketimi i mendimeve tuaja si mendime duke i ndarë ato nga faktet do t’ju ndihmojë të shpëtoni nga cikli i negativitetit dhe të ecni drejt një këndvështrimi të ri pozitiv.

2. Identifikoni një gjë  pozitive në jetën tuaj

Pasi të largoheni nga mendimet negative, vetëshkatërruese, është koha për të ndihmuar trurin tuaj të mësojë se në çfarë dëshironi të përqendrohet – pozitiven. Kjo do të vijë natyrshëm pas disa praktikave, por së pari ju duhet t’i jepni trurit tuaj  një ndihmë të vogël duke zgjedhur me vetëdije diçka pozitive për të menduar. Çdo mendim pozitiv do të bëjë për të ripërqendruar vëmendjen e trurit tuaj. Kur gjërat shkojnë mirë dhe disponimi juaj është i mirë, kjo është relativisht e lehtë. Kur gjërat po shkojnë keq dhe mendja juaj është e mbushur me mendime negative, kjo mund të jetë një sfidë. Në këto momente, mendoni për ditën tuaj dhe identifikoni një gjë pozitive që ka ndodhur, sado e vogël. Nëse nuk mund të mendoni për diçka nga dita aktuale, reflektoni për ditën e mëparshme apo edhe javën e mëparshme. Ose ndoshta ka një ngjarje emocionuese që po e prisni me padurim, ku mund ta përqendroni vëmendjen tuaj. Çështja këtu është që ju duhet të keni diçka pozitive për të cilën jeni gati të zhvendosni vëmendjen tuaj kur mendimet tuaja bëhen negative. Hapi i parë hoqi fuqinë nga mendimet negative duke ndarë faktin nga trillimi. Hapi i dytë është zëvendësimi i negativit me një pozitiv. Pasi të keni identifikuar një mendim pozitiv, tërhiqni vëmendjen tuaj tek ai mendim sa herë që e gjeni veten duke u ndalur te mendimi negativ. Nëse kjo rezulton e vështirë, mund të përsërisni procesin e shkrimit të mendimeve negative për të diskredituar vlefshmërinë e tyre dhe më pas t’i lejoni vetes të shijoni lirisht mendimet pozitive.

3. Kultivoni një qëndrim mirënjohjeje

Të marrësh kohë për të menduar për atë për të cilën je mirënjohës nuk është thjesht gjëja e duhur për të bërë; redukton kortizolin e hormonit të stresit me 23%. Studimi i kryer në Universitetin e Kalifornisë, Davis, zbuloi se njerëzit që punonin çdo ditë për të kultivuar një qëndrim mirënjohjeje përjetuan përmirësim të humorit, energji dhe në thelb më pak ankth për shkak të niveleve më të ulëta të kortizolit. Ju kultivoni një qëndrim mirënjohjeje duke lënë kohë çdo ditë për t’u fokusuar në pozitive. Sa herë që përjetoni mendime negative ose pesimiste, përdorni këtë si një sinjal për të ndërruar ingranazhet dhe për të menduar për diçka pozitive. Me kalimin e kohës, një qëndrim pozitiv do të bëhet një mënyrë jetese.

Ndoshta këto tre këshilla tingëllojnë tepër themelore, por ato kanë fuqi të jashtëzakonshme sepse e trajnojnë trurin tuaj që të ketë një fokus pozitiv. Ata thyejnë zakonet e vjetra, nëse e detyroni veten t’i përdorni ato. Duke pasur parasysh tendencën e natyrshme të mendjes për të endur drejt mendimeve negative, ne të gjithë mund të përdorim një ndihmë të vogël për të qëndruar pozitivë.

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0