A e dini që stoicizmi mund t'ju sjellë sukses në biznesin tuaj? - Business Magazine Albania

A e dini që stoicizmi mund t’ju sjellë sukses në biznesin tuaj?

Stoicizmi dhe përdorimi i tij në biznes për të pasur sukses

Stoicizmi është një shkollë filozofike e lashtë greke e themeluar në Athinë nga Zeno of Citium në fillim të shekullit të 3-të para Krishtit. Filozofia është popullarizuar brenda sipërmarrjes në dhjetë vitet e fundit, dhe shumë figura të shquara tani e përdorin atë si sistemin e tyre operativ personal. Stoicizmi thekson virtytin dhe mençurinë personale, mëson vetëkontrollin dhe guximin, promovon racionalitetin dhe përmbajtjen. Këto nuk janë cilësi që zakonisht lidhen me sipërmarrësit, të cilët me siguri e dini se mund të jenë të paarsyeshëm, impulsivë dhe kokëfortë ndonjëherë.

Stoicizmi për sipërmarrësit: Ja se si mund t’ju ndihmojë ChatGPT për këtë
Shikoni pengesat si mundësi

Stoiku i shquar Marcus Aurelius dikur shkroi: “Pengesa për veprim e çon përpara veprimin. Ajo që qëndron në rrugë bëhet rrugëdalje”. Prandaj, sfidat nuk janë pengesa, por mundësi për rritje dhe mësim. Pengesa është rruga. Cilat pengesa po kalojnë në rrugën tuaj dhe si mund t’i shihni ato si të favorshme? Çfarë rritjeje kanë ata, çfarë mundësish mund të hapë tejkalimi i tyre? Përdorni këtë kërkesë për të marrë ndihmën e ChatGPT për të gjetur sekretet e tyre.
Mbani më pak lidhje emocionale
Në çdo ditë të caktuar do të përballeni me një mori  emocionesh. Gëzim i madh nga një fitore e madhe ose një shtypje e madhe, e ndjekur nga ndjenja se gjithçka ka humbur pas disa lajmeve të pafavorshme, pastaj mërzitje, stres dhe zhgënjim kur rezultatet nuk ndodhin aq shpejt sa dëshironi. Stoicizmi mëson elasticitetin emocional, të cilin çdo sipërmarrës mund ta përdorë. Mos u lëkundni nga emocionet kalimtare. Mbani një sjellje të qetë gjatë gjithë paqëndrueshmërisë më intensive të biznesit me këtë kërkesë të thjeshtë.
Përqendrohuni në atë që mund të kontrolloni
Ju mund të kontrolloni atë që vendosni, por jo atë që merrni. Nuk ka rëndësi se sa kohë keni shpenzuar në atë fushë, sa njohuri keni për atë proces ose sa përpjekje keni bërë në planin e marketingut, ju ende nuk mund të kontrolloni rezultatet e veprimeve tuaja. Për sipërmarrësit, kjo është zhgënjyese. Stoicizmi mëson se ne duhet të përqendrohemi në atë që mund të kontrollojmë dhe të pranojmë atë që nuk mundemi.
Ndiqni virtytin personal
Nëse bëni gjënë e duhur për arsyet e duhura, gjatë disa viteve do të ndërtoni një reputacion integriteti dhe drejtësie. Njerëzit do t’ju besojnë. Stoicizmi thekson virtytin dhe integritetin personal si të mirën më të lartë. Kjo do të thotë të bësh biznes në mënyrë etike dhe të jesh i shkëlqyer në çdo gjë që bën. Tingëllon e drejtpërdrejtë, por kur të krijohet mundësia për të shkurtuar disa rrugë ose për të bërë para në mënyrë  të shpejtë, a do të qëndrojë virtyti juaj personal? Gjeni mënyra për ta forcuar atë me këtë kërkesë.
Praktikoni reflektimin e rregullt
Të mësosh nga e kaluara kërkon t’i kushtosh pak vëmendje. Ne nuk mund t’i çojmë përpara mësimet e saj pa kuptuar se cilat janë ato. Prandaj, reflektimi është thelbësor për çdo sipërmarrës. Stoikët si Seneka angazhoheshin në praktika të rregullta reflektuese, duke analizuar veprimet e tyre në fund të çdo dite për t’u bërë një person më i mirë nesër. Vlerësoni vendimet tuaja dhe përmirësoni veprimet e ardhshme duke ndjekur drejtimin e tij. Krijoni një zakon reflektimi me ChatGPT, duke i kërkuar grupin tuaj personal të pyetjeve të reflektimit.

Lexo edhe:Doni sukses? Përqafoni praktikën, jo rutinën!

Vlerësoni thjeshtësinë
Kur diçka është shumë e komplikuar, harxhon energji. Kërkimi i komplikuar humbet klientët gjatë rrugës. Aplikacionet e komplikuara bëjnë që njerëzit të largohen dhe të mos kthehen më. Gjërat e ndërlikuara për të bërë çdo ditë shkaktojnë dhimbje koke, motivim të kostos dhe çojnë në mosveprim. Stoicizmi mbron thjeshtësinë dhe heqjen e materializmit dhe shpërqendrimit të panevojshëm. Kur sipërmarrësit përqendrohen në atë që ka vërtet rëndësi, proceset thjeshtohen dhe kompleksiteti eliminohet, kështu që ata janë të lirë të sigurojnë rezultate dhe të ecin përpara.
Mirato një mentalitet global
Nëse bëhet siç duhet, sipërmarrja mund të jetë një nivelues i shkëlqyeshëm. Nuk ka rëndësi se ku jetoni, si dukeni apo çfarë gjuhe flisni. Cilado qoftë prejardhja juaj, ju mund të filloni një biznes dhe t’i shërbeni një baze klientësh. Ju mund t’u shërbeni njerëzve përtej atyre në qytetin tuaj. Kozmopolitanizmi është një pjesë e madhe e stoicizmit. Stoikët besonin në një vëllazëri të përbashkët mes të gjithë njerëzve, të cilën sipërmarrësit mund ta ndjekin. Përshtatni një mentalitet global dhe shikoni biznesin tuaj si një mënyrë për t’i shërbyer komunitetit më të gjerë dhe jo vetëm interesave lokale me këtë kërkesë të thjeshtë për ChatGPT.

Aplikoni filozofinë stoike në biznesin tuaj me ChatGPT
Stoicizmi nuk është thjesht një filozofi; është një udhërrëfyes për përsosmërinë sipërmarrëse. Rriteni biznesin tuaj me këto kërkesa nga ChatGPT, të frymëzuara nga të menduarit stoik. Kthejini problemet në shanse për të mësuar, mbani nën kontroll emocionet tuaja dhe përqendrohuni në gjërat që mund të ndryshoni. Bëni detyrat më të thjeshta, mendoni për zgjedhjet e ditës tuaj dhe shikoni biznesin tuaj si diçka që mund t’i ndihmojë njerëzit kudo.

Përdorni këto udhëzime për të performuar më mirë në biznesin tuaj dhe për t’u ndjerë më afër qëllimeve tuaja. Kur jeni më afër qëllimeve tuaja, mund të bëni më shumë për klientët tuaj.

Idetë e thjeshta krijojnë sukesein e madh!

FORBES

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0