A e dini që ekzistojnë edhe startup-e për kanabis-in? - Business Magazine Albania

A e dini që ekzistojnë edhe startup-e për kanabis-in?


Shumë të largëta janë ditët e frikshme të “Reefer Madness”* dhe një frikë e pakapërcyeshme e shoqërisë për kanabis-in. Sanjay Gupta i cili punon në CNN së fundmi “shpërtheu” me një mit 70-vjeçar në lidhje me barishten “enigmatike”, duke konfirmuar vetitë e saj medicinale. Kjo po ndodh ndërkohë që disa shtete kanë legalizuar përdorimin e saj dhe madje më shumë shtete tashmë lejojnë marihuanën mjekësore dhe derivatet e saj.

Është ky moment që është duke shtyrë disa sipërmarrës të ëndërrojnë kthime të mëdha nga biznesi i kanabisit. Liderët e industrisë u folën mijëra njerëzve të cilët aspirojnë në sipërmarrjen e kanabis-it në Kongresin Botëror të Kanabisit që u zhvillua tani.

Por cilat janë disa nga startup-et e kanabisit?

Ky koleksion i startupeve të kanabisit përfshin prodhimin, shpërndarjen, shitjen me pakicë dhe disa gjëra të tjera midis tyre. Ato janë një përfaqësim i zhvillimeve të industrisë që ekziston dhe një paraqitje e shkurtër e atyre që do të vijnë.

Printabowl. Këta sipërmarrës inovativë në Washington morën dy vendime të mençura. Së pari, themeluesit zbuluan se ka një treg të përdoruesve të sofistikuar që duan marihuanë të projektuar dhe të skalitur në ndjekjen e traditës së mëparshme të llullës. Së dyti, ata besonin se nuk është e nevojshme të kesh një treg të ligjshëm për t’a shitur kështu që…

PreciseCannabis e klasifikon veten si një leadership dhe një agjenci PR për markat e kanabisit. Ky startup ndihmon drejtuesit dhe markat për të fituar ekspozim në mediat kryesore dhe publikimet e industrisë.

PotBot pretendon t’a bëjë përdorimin e marihuanës mjekësore “më të zgjuar” me teknologji që kombijojnë kërkimet e kanabisit me robotikën, inteligjencën artificiale dhe analizat e ADN-së. Me anë të një aplikacioni në celular ata këshillojnë pacientët mbi tensionet e sugjeruara dhe metodat e administrimit të marihuanës për problemet e tyre të veçanta shëndetësore.

LeafLine ka ndërtuar një fermë në Minnesota dhe është angazhuar për korrjen e kanabisit për tregun e marihuanës mjekësore. Kompania është e fokusuar në kultivimin, nxjerrjen dhe paketimin e marihuanës mjekësore për pacientët e Minnesota.

FunkSac ka zgjidhur problemin e paketimit të produktit. I bërë nga materiale të riciklueshme, këto çanta janë rezistente dhe pa erë. Çanta mund të shtypen me udhëzime, emrin e biznesit apo detaje të produktit.

Reefer Madness*– është një film dramatik i viteve 1936-1939, ngjarjet e të cilit zhvillohen në Amerikë dhe flet për nxënësit e shkollave të mesme të cilët joshen nga shitësit e marihuanës për t’a blerë.

Burimi: Shkruar nga Andre Bourque dhe publikuar në entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0