8 fakte interesante rreth Google


Të gjithë e njohim Google, është kompania e cila dominon tregun e internetit, sistemit operativ të telefonave të mençur si dhe tregun e videove online.

Por ka edhe shumë gjëra që nuk i dini për Google.

1. Duhet të falenderojmë Jennifer-Lopez për Google Images.

Presidenti i Google, Eric Schmidt shpjegon se si Google Images lindi frymëzuar nga fustani i gjelbër i J-Lo në Grammys në vitin 2000. Ky fustan ishte tema më e kërkuar në internet gjatë asaj kohe dhe njerëzit nuk ishin të interesuar për shkrimet aq sa ishin të interesuar për të parë imazhet. Google e mbajti shënim këtë fakt dhe krijoi Google Images ku ju mund të kërkoni imazhe të ndryshme.

2. Google për pak sa nuk zgjodhi një emër tjetër.

Kur Larry Page dhe Sergey Brin filluan të punonin në makinën e parë kërkuese në Universitetin e Stanfordit në mesin e viteve 90, ky projekt kishte emrin BackRub. Por fatmirësisht dyshja kuptoi se ky emër nuk ishte i përshtatshëm dhe e ndërruan emrin në Google që është një gabim drejtshkrimor i Googol, term ky matematikor për 10 në fuqinë e 100.

3. Google ka në pronësi googlesucks.org (Google ta shpif).

Nuk është e lehtë të jesh kompania më e madhe në internet. Shumë njerëz dhe kompani shfrytëzojnë emrin tuaj për të përfituar apo për të prishur imazhin e kompanisë. Për të shmangur këtë, Google ka blerë shumë domain të cilët lidhen me emrin e kësaj kompanie si: Googlesex.com, Googlepoo.com, Googleporn.com, Googlereligion.com dhe Googlesucks.com.

 

4. Google ka në pronësi një dinosaur T-Rex.

Para zyrave të Google përveç statujave të Android shihet edhe një dinozaur T-Rex i quajtur Stan. Ky dinosaur është moduluar në mbetjet fosile të këtij gjiganti të lashtë të cilat janë gjetur afër zyrave të Google.

5. Google mund të ishte shitur për 1 milionë USD.

Në fundin e viteve 90, Google u ishte ofruar Yahoo dhe Excite për ta blerë atë. Shuma që ishte kërkuar për Google ishte 1 milionë USD, por kjo shumë u ishte dukur e lartë drejtuesve të Yahoo dhe Excite të cilët e kishin refuzuar ofertën. Sot vlera e Google kalon 500 miliardë USD.

6. Google adhuron qentë para maceve.

Në pikën 5 të rregullores së Google shkruan se kafshët shtëpiake janë pjesë integrale e kulturës në këtë korporatë. Ne i duam macet, por ne jemi kompani qensh, prandaj mendojmë se macet që vizitojnë ambientet tona mund të ndihen të stresuara.

 

7. Google mbanë dhi në oborrin e tij.

Në vitin 2009, Google ble 200 dhi të llojit Flymo për të prerë barin i cili ishte rritur në oborrin e kësaj kompanie.

8. Themeluesi i Apple, Steve Jobs, ndihmoi Google për të rregulluar njëherë logon.

Vic Gundotra nga Google tregon se si njëherë kishte marr një telefonatë nga Steve Jobs një të diele në mëngjes. Jobs nuk ishte i knaqur me nuancën e verdhe në shkronjën e dytë “O” në logon e Google, nuk i pëlqente se si shfaqej në pajisjet iPhone. Bashkë themeluesi i Apple tashmë kishte angazhuar një inxhinier nga Apple për të ndihmuar Google për të rregulluar nuancat e ngjyrës në këtë logo.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0