8 fakte interesante rreth Google

8 fakte interesante rreth Google


Të gjithë e njohim Google, është kompania e cila dominon tregun e internetit, sistemit operativ të telefonave të mençur si dhe tregun e videove online.

Por ka edhe shumë gjëra që nuk i dini për Google.

1. Duhet të falenderojmë Jennifer-Lopez për Google Images.

Presidenti i Google, Eric Schmidt shpjegon se si Google Images lindi frymëzuar nga fustani i gjelbër i J-Lo në Grammys në vitin 2000. Ky fustan ishte tema më e kërkuar në internet gjatë asaj kohe dhe njerëzit nuk ishin të interesuar për shkrimet aq sa ishin të interesuar për të parë imazhet. Google e mbajti shënim këtë fakt dhe krijoi Google Images ku ju mund të kërkoni imazhe të ndryshme.

2. Google për pak sa nuk zgjodhi një emër tjetër.

Kur Larry Page dhe Sergey Brin filluan të punonin në makinën e parë kërkuese në Universitetin e Stanfordit në mesin e viteve 90, ky projekt kishte emrin BackRub. Por fatmirësisht dyshja kuptoi se ky emër nuk ishte i përshtatshëm dhe e ndërruan emrin në Google që është një gabim drejtshkrimor i Googol, term ky matematikor për 10 në fuqinë e 100.

3. Google ka në pronësi googlesucks.org (Google ta shpif).

Nuk është e lehtë të jesh kompania më e madhe në internet. Shumë njerëz dhe kompani shfrytëzojnë emrin tuaj për të përfituar apo për të prishur imazhin e kompanisë. Për të shmangur këtë, Google ka blerë shumë domain të cilët lidhen me emrin e kësaj kompanie si: Googlesex.com, Googlepoo.com, Googleporn.com, Googlereligion.com dhe Googlesucks.com.

 

4. Google ka në pronësi një dinosaur T-Rex.

Para zyrave të Google përveç statujave të Android shihet edhe një dinozaur T-Rex i quajtur Stan. Ky dinosaur është moduluar në mbetjet fosile të këtij gjiganti të lashtë të cilat janë gjetur afër zyrave të Google.

5. Google mund të ishte shitur për 1 milionë USD.

Në fundin e viteve 90, Google u ishte ofruar Yahoo dhe Excite për ta blerë atë. Shuma që ishte kërkuar për Google ishte 1 milionë USD, por kjo shumë u ishte dukur e lartë drejtuesve të Yahoo dhe Excite të cilët e kishin refuzuar ofertën. Sot vlera e Google kalon 500 miliardë USD.

6. Google adhuron qentë para maceve.

Në pikën 5 të rregullores së Google shkruan se kafshët shtëpiake janë pjesë integrale e kulturës në këtë korporatë. Ne i duam macet, por ne jemi kompani qensh, prandaj mendojmë se macet që vizitojnë ambientet tona mund të ndihen të stresuara.

 

7. Google mbanë dhi në oborrin e tij.

Në vitin 2009, Google ble 200 dhi të llojit Flymo për të prerë barin i cili ishte rritur në oborrin e kësaj kompanie.

8. Themeluesi i Apple, Steve Jobs, ndihmoi Google për të rregulluar njëherë logon.

Vic Gundotra nga Google tregon se si njëherë kishte marr një telefonatë nga Steve Jobs një të diele në mëngjes. Jobs nuk ishte i knaqur me nuancën e verdhe në shkronjën e dytë “O” në logon e Google, nuk i pëlqente se si shfaqej në pajisjet iPhone. Bashkë themeluesi i Apple tashmë kishte angazhuar një inxhinier nga Apple për të ndihmuar Google për të rregulluar nuancat e ngjyrës në këtë logo.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0