7 thënie që do të dëgjoni nga njerëzit me vetëbesim - Business Magazine Albania

7 thënie që do të dëgjoni nga njerëzit me vetëbesim


Nga të gjitha veçoritë përbërëse të karakterit të individit, vetëbesimi lidhet ngusht me suksesin. Në biznes, ai bën të mundur marrjen përsipër të risqeve dhe ndjekjen e mundësive dhe në krahasim me pjesën tjetër, personat që kanë besim në vetëvete, shihen si më tërheqës, duke krijuar kështu dhe marrëdhënië më të frytshme.

Së pari, duhet kuptuar se çfarë do të thotë vetëbesim. Patjetër që nuk ka të bëjë me të mburrurin e vetes ose mendimet që jeni më i mirë se pjesa tjetër. Të kesh vetëbesim do të thotë t’u besosh aftësive tuaja dhe kjo pa u kthyer në arrogantë. Më poshtë do të gjeni disa thënie, që do t’i dëgjoni nga çdo njeri me vetëbesim:

  1. “Nuk do mërzitesha për këtë.”

Në momentin që i drejtoheni një njeriu të tillë, me një listë problematikash se si ngjarjet mund të marrin për keq, kjo është ajo çfarë do të dëgjonit. Ata janë të sigurt, që edhe nëse gjërat marrin për keq, do të dinë si të veprojnë me situatën.

  1. “Provoje!”

Në mungesë të ankthit, vendin e zë një sens optimizmi. Njerëzit me vetëbesim kanë aftësinë e të ndërlidhurit të karakterit të tyre pozitiv me të menduarit në mënyre realiste.

  1. “Kjo funksionon për mua.”

Të jesh i sigurt në atë çfarë do dhe të mos merakosesh për validimin e personave të tjerë, është një nga hapat e parë për t’u kthyer në një individ me vetëbesim të lartë.

  1. “Përse jo unë?”

Ndryshe nga të priturit e një mundësie tjetër, këta njerëz e mundësojnë atë. Ata kanë një vizion dhe duan ta arrijnë atë, qoftë nëpërmjet krijimit të lidhjeve të duhura edhe kërkesës për ngritje në detyrë.

  1. “Dua të them diçka.”

Individët që besojnë në vetëvete dinë të mbajnë një qëndrim të caktuar në çështje të ndryshme, por ata e dinë gjithashtu se për cilat beteja ia vlen të luftosh. Në momentin që këndvështrimi i tyre është gabim, ata janë mjaftueshëm të sigurt të konsiderojnë dhe alternativa të tjera përsa u përket çështjeve të ndryshme.

  1. “Më thuaj më shumë.”

Ata dëgjojnë më shumë sesa flasin dhe shfaqin interes për të tjerët, në ndryshim nga persona të tjerë që përpiqen të “monopolizojnë” bisedën, duke maskuar në këtë mënyrë pasigurinë e tyre.

  1. “Mund të më ndihmosh?”

Të gjithë personat kanë dobësi të caktuara. Pranimi i dobësive tregon që ju keni mjaftueshëm besim te vetja për të vënë në dukje dhe pikat tuaja të dobëta. Një person me vetëbesim është më i fokusuar në proçesin e përmirësimin sesa në fshehjen e dobësive.

Ergys Kosovrasti

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0