7 thënie motivuese nga Martin Luter King - Business Magazine Albania

7 thënie motivuese nga Martin Luter King

Herë pas here, Businessmag synon t’ju sjellë disa nga mesazhet më të rëndësishme të personaliteteve me emër ndërkombëtar, duke vlerësuar se, për të arritur deri aty, ata kanë punuar shumë, kanë dalë jashtë kornizave dhe kanë menduar për shoqërinë, zhvillimin, I tillë ishte edhe Martin Luter King.

“Asgjë në të gjithë botën nuk është më e rrezikshme sesa injoranca e sinqertë dhe marrëzia e ndërgjegjshme.”

“Asgjë nuk i lëndon disa njerëz më shumë sesa mendimet.”

“Prona ka për qëllim t’i shërbejë jetës dhe pa marrë parasysh sa e rrethojmë me të drejta dhe respekt, ajo nuk është qenie personale. Nuk është njeri”.

“Rrallë gjejmë burra që me dëshirë përfshihen në mendime të forta. Ekziston një kërkim pothuajse universal për përgjigje të lehta dhe zgjidhje gjysmë të pjekura”.

“Funksioni i arsimit është të mësojë dikë të mendojë intensivisht dhe të mendojë në mënyrë kritike. Inteligjenca plus karakteri – ky është qëllimi i edukimit të vërtetë.”

“Cilësia, jo jetëgjatësia, e jetës së dikujt është ajo që është e rëndësishme.”

“Nuk ka asgjë më tragjike sesa të gjesh një individ të zhytur në gjatësinë e jetës, pa gjerësi”.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0