7 gjërat që duhet t’i bëni me patjeter në Shqipëri sipas revistës InCity - Business Magazine Albania

7 gjërat që duhet t’i bëni me patjeter në Shqipëri sipas revistës InCity


Revista e parë e argëtimit në Shqipëri, InCity ka publikuar një artikull në lidhje më 7 gjërat që duhet me patjetër të bëni në Shqipëri, nëse nuk i keni bërë akoma.

Në artikullin e saj ajo shkruan:

Kohët e fundit kemi kaluar një muaj të tërë në Shqipëri duke vizituar vendin dhe duke ndihmuar sipërmarrësit e rinj në ekosistemin e startup-ve. Gjatë kësaj kohe zbuluam një vend të bukur dhe të larmishëm me një të kaluar të pasur. Për 40 vjet, Shqipëria u konsiderua si Korea e Veriut e Europës me një diktaturë izoluese. Sot, është një vend me kaq shumë për të ofruar për ata që kërkojnë anën e fshehur, të panjohur dhe të egër të Tokës. Më poshtë janë 7 gjëra për të parë dhe për të bërë, të cilat nuk mund t’i humbisni:

1. Vizitoni bregdetin jugor. Shkoni pranë qytetit të Vlorës në male në rrugën bregdetare. Atje fillon gjithçka. Ju do të endeni rreth ndërtesave të braktisura, rrënojave të bunkerëve dhe vijës bregdetare të mrekullueshme.
2. Rafting në Kanionet e Osumit. Një botë e paprekur e ujit ju pret. Një orë ose më shumë udhëtim jashtë Beratit ju çon në një nga udhëtimet më të bukura të rafting që mund të përjetoni ndonjëherë.
3. Shijoni burimet e nxehta të Bënjës pranë Përmetit. Ju mund ta kombinoni këtë me udhëtimin tuaj të rafting dhe të qëndroni një natë në Përmet pas ose para Beratit për të provuar burimet e nxehta aty pranë me minerale kurative.
4. Bëni kayak në fjordet në veri të Shqipërisë. Shkoni drejt Shkodrës nga Tirana dhe pastaj shkoni drejt maleve dhe tragetëve në liqenin e Komanit. Atje mund të merrni një udhëtim ditor ose një udhëtim në traget në pikën më të thellë të Fierzës. Ju mund të merrni edhe makinën tuaj në disa anije.
5. Vizitoni kështjellën në Kepin e Rodonit në perëndim të diellit. Ka një kështjellë të vogël të vendosur në gadishullin e Rodonit, si dhe plazhe të fshehura rreth e qark. Shijoni ditën tuaj duke notuar dhe duke u argëtuar në atë oaz mrekullie ende të paprekur nga dora e njeriut.
6. Numëroni bunkerët kur udhëtoni. Vlerësohet të ketë rreth 160,000 bunkerë në vend. Askush nuk e di numrin e saktë, por diktatori komunist i ndërtoi ato për t’u mbrojtur nga ndonjë pushtim i huaj që kurrë nuk ka ndodhur.
7. Merrni rrugën më pak të përshkuar. Ka shumë rrugë të vjetra që nuk janë të asfaltuara, por janë me gurë. Rruga më e shkurtër nuk është gjithmonë më e shpejta, por nëse keni kohë, shkoni jashtë rrugës së rregulluar dhe gjeni diçka të harruar nga koha. Mund të jetë një monument i epokës së fundit ose një rrugë (pak) e rindërtuar osmane. Ju nuk keni si ta dini nëse nuk i provoni.

/InCity

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0