68% e hakerave fillojnë sulmet për t'u sfiduar me 71% që zgjedhin faqet e internetit - Business Magazine Albania

68% e hakerave fillojnë sulmet për t’u sfiduar me 71% që zgjedhin faqet e internetit

Hakimi vazhdon të evoluojë me hakerat të përfshirë në këtë aktivitet për arsye të ndryshme. Të dhënat e sondazhit nga Finbold.com tregojnë se rreth 68% e hakerave fillojnë sulmet me qëllimin e vetëm të sfidohen. Në këtë anketim morën pjesë mbi 3,150 persona nga 120 vende dhe territore. Të gjithë këta individët kanë raportuar shumë probleme sigurie te HackerOne, një platformë testimi sigurie. Në vendin e dytë se pse hakerat sulmojnë, është për të fituar para, me 53% ndërsa këshillat dhe teknikat e të mësuarit llogariten në 51%. Veçanërisht, rreth 49% e hakerave sulmojnë vetëm për t’u argëtuar. Për më tepër, 44% e hakerave zakonisht dëshirojnë të përparojnë në karrierën e tyre.

Hulumtimi gjithashtu vëzhgoi disa nga platformat e njohura të piraterisë, ku faqet e internetit zënë pjesën më të madhe me 71%. API-të llogariten rreth 7% të ndjekura nga Android me 4%. Në fakt, teknologjitë me të dhënat e përdoruesve të një hakeri zënë 4%, si dhe sistemet operative me të njëjtën shifër. Firmware përbën platformën më të vogël me 1%. Hulumtimi tregon se 30% e hakerave kanë hakuar nga një deri në dy vjet. Nga ana tjetër, vetëm 20% e hakerëve kanë hakeruar nga tre deri në pesë vjet. Veçanërisht, vetëm 5% e hakerave kanë hakeruar për më shumë se 15 vjet.

Hacking është shfaqur si një nga problemet kryesore në qendër të debatit të sigurisë kibernetike. Aktualisht, tendenca të reja kanë filluar të shfaqen pavarësisht se teknikat e piraterisë kryesisht mbeten të njëjtat. Disa nga tendencat e njohura përfshijnë rrjetet sociale dhe phishing, instalimin e malware , mungesat e update të sigurisë, vjedhjen e fjalëkalimeve dhe sulmet DDoS.

Hakerat po bëhen edhe më shumë inovativë me teknikat e përmendura dhe shfaqja e teknologjisë së re u ka ofruar atyre një fushë të përsosur. Shumica e hakerëve po shfrytëzojnë mungesën e njohurive të konsumatorëve se si funksionojnë teknologjitë e reja. Për shembull, rrjeti shumë i reklamuar 5G paraqet më shumë shpejtësi, por në të njëjtën kohë mbart dobësi të hostit. Në këtë rast, 5G shikohet si një rrugë e përsosur për sulmet DDoS. Për më tepër, hakerat thuhet se kanë përdorur Inteligjencën Artificiale për të mposhtur sistemet ekzistuese të sigurisë kibernetike. Teknologjia mund të përdoret për të skanuar shpejt pikat e dobëta dhe për të mashtruar viktimat në dorëzimin e informacionit të ndjeshëm.

LEXO: Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Në shumicën e rasteve, pirateria ka qenë një praktikë joetike që synonte të dëmtonte organizatat. Sidoqoftë, shfaqja e hakimit etik ka filluar te marrë vëmendje. Hakerat etikë zakonisht kryejnë pirateri në mënyrë profesionale për të paraqitur ‘’kartelën shëndetësore’’ të një sistemi duke theksuar rrezikun e tyre të përgjithshëm, dobësitë dhe sugjerimet për t’u përmirësuar.

Sipas të dhënave, faqet e internetit janë platformat më vulnerabil për hakerat për arsye të ndryshme. Më e rëndësishmja, faqet e internetit janë të lehta për t’u përdorur dhe nuk kërkojnë lidhje ose mjete të veçanta. Ato mund të arrihen lehtësisht nga çdo kompjuter ose pajisje të lidhur me internet. Nevoja e programuesve për faqet e internetit është një faktor kryesor që kontribuon. Disa nga programuesit zakonisht ofrojnë shërbimet e tyre me çmim të ulët për shkak të mungesës së përvojës. Hakerat zakonisht kërkojnë boshllëqe në projektet e trajtuara nga zhvillues të tillë.

Duke lëvizur në të ardhmen, do të ketë një rritje të kërkesës për siguri ndërsa hakerat vazhdojnë të evoluojnë. Më shumë organizata po rrisin gjithnjë e më shumë nevojat e tyre të sigurisë përmes trajnimit dhe aftësive të brendshme Programet e trajnimit kanë rezultuar të jenë thelbësore.

Hakerat gjithashtu parashikohen të bëhen më të guximshëm dhe më pak të gjurmueshëm. Tashmë, ekzistojnë organizata për hakerat me aspirata tregtare. Trendi pritet të rritet në vitet e ardhshme. Shumica e organizatave të piraterisë janë të bazuara në rajone ku krimi kibernetik nuk konsiderohet si një krim.

FINBOLD

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0