6 website ku mund të mësoni programim - Business Magazine Albania

6 website ku mund të mësoni programim


Ishte një kohë kur programimi ishte një fushë specifike që nuk kishte vend për të gjithë. Por sot gjërat kanë ndryshuar. Sipërmarrësit dhe marketerët, sugjerojnë se programimi është një mënyrë që ju ndihmon të keni sukses.

Një nga mënyrat më të mira për të përmirësur aftësitë tuaja në programim është edhe të mësuarit nëpërmjet zgjidhjes online të tipeve të ndryshme të problemeve, sfidave, algoritmave, etj.

Nuk ju nevojitet të shpenzoni shumë para për të provuar dhe përmirësuar aftësitë tuaja në kodim. Këto janë gjashtë website-t më të mira që na sugjeron një ekspert i fushës, pranë New Media Communications:

edX

EdX është një platformë online mjaft e njohur, e cila është një burim i hapur dhe jo fitimprurës për programim. Themeluar nga Universiteti i Harvard dhe MIT në vitin 2012, këtu keni mundësi të mësoni rreth teorive dhe teknologjive më të fundit. Sot edX përfshin 60 shkolla.

Udemy

E themeluar në vitin 2010, Udemy është një platformë e mësimit online që mund të përdoret për të përmirësuar aftësitë e punës. Këtu do të gjeni video të shumta papagesë, me kurse programimi si Programim për Sipërmarrësit – HTML & CSS ose Hyrje në Programim Python.

Khan Academy

Krijuar në vitin 2006 nga Salman Khan, Khan Academy është një nga institucionet origjinale të mësimit online papagesë. Me videot hap pas hapi, ju mund të mësoni si të programoni vizatime, animacione dhe lojëra duke përdorur JavaScript dhe ProcessingJS, ose mësoni se si të krijoni faqe web-i me HTML dhe CSS.

Free Code Camp

Këtu do të mësoni HTML5, CSS3, JavaScript, Databases, DevTools, Node.js, Angular.js dhe Agile duke ju bashkuar komunitetit të studentëve dhe profesionistëve. Ju do të punoni së bashku për kodimin dhe mund të krijoni aplikacione falas. Këto aftësitë do t’ju ndihmojnë të zgjidhni probleme të jetës reale.

Code.org

Në vitin 2013, Code.org u lançua nga vëllezërit binjak Hadi dhe Ali Partovi, në një video promovuese për shkencat kompjuterike. Kjo video u bë Nr. 1 në YouTube brenda një dite, dhe 15.000 shkolla u drejtuan për ndihmë.

806,974 mësues janë regjistruar për të dhënë mësim në këto kurse dhe 26,926,953 studentë mësojnë përmes faqes. Code.org mbështetet nga donatorë si Amazon, Facebook, Google, Infosys Foundation, Microsoft dhe shumë të tjerë.

Programming Motherfucker 

Programming, Motherfucker, krijuar nga Zed A. Shaw, është një manifest ku një grup programuesish “të lodhur nga gjykimi i njerëzve që i quajnë idiotë me autizëm”, ofrojnë një hapësirë online ku mund të gjeni gjuhë të ndryshme programimi.

Nëse nuk dini si të programoni, atë herë mund të mësoni edhe nëse mendoni se nuk mundeni. Mijëra njerëz kanë mësuar të programojnë përmes këtyre librave:

Learn Python the Hard Way

Learn Ruby the Hard Way

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0