6 truke që përdorin njerëzit e pasur për të bërë më shumë para

6 truke që përdorin njerëzit e pasur për të bërë më shumë para


Shumë nga ne mendojnë se janë llogaritë bankare ata që bëjnë diferencën mes shtresave, por jo. Njerëzit e pasur janë të prirur të mendojnë ndryshe, ata nuk mendojnë njëlloj si të tjerët. Vazhdimisht “lëvizin gurë” për të arritur të pa mundurat, siç mund t’i cilësojnë shumë nga ne.

“Të pasurohesh fillon që nga mënyra se si mendon dhe beson për të fituar para”, shkruan milioneri Steve Siebold në “Si mendojnë njerëzit e pasur”, të cilin ai e shkroi pasi studioi mbi 25 vjet. Siebold zbuloi se “mungesa e besimit i bën njerëzit të largohen nga pasurimi”.
Ja cilat janë gjashtu truket që përdorin njerëzit e pasur për të vazhduar përpara dhe për të përmbushur qëllimet e tyre:

Bëjnë veten të besojë se nuk ka para mjaftueshëm edhe kur ka
Njerëzit e pasur nuk kanë frikë të financojnë të ardhmen e tyre nga xhepat e njerëzve të tjerë. “Nëse ata krijojnë një ide të shkëlqyeshme që nuk janë në gjendje të financojnë, ata vazhdojnë të përdorin paratë e njerëzve të tjerë për ta bërë atë të ndodhë”, shkruan Siebold. Por pyetja që lind shpesh është: ku duhet të investosh, në blerje apo të ndjekësh? Të pasurit e dinë se paratë janë gjithmonë të disponueshme sepse njerëzit e pasur gjithmonë kërkojnë investime të mëdha dhe interpretues të shkëlqyeshëm për t’i bërë ato investime fitimprurëse .

Ata vendosin pritshmëri të larta
Pasi të vendosin qëllime ambicioze, ata menjëherë fillojnë të kërkojnë mënyra për t’i zgjidhur ato: “Kampionët nuk presin që të ndodhin gjërat, ato bëjnë që gjërat të ndodhin”. Ndërsa klasa e mesme i përcaktojnë pritshmëritë e tyre financiare të ulëta, kështu që ata nuk zhgënjehen kurrë, të pasurit i vendosin pritshmëritë e tyre jashtëzakonisht të larta. “Dituria e lashtë thotë se ju merrni atë që prisni, megjithatë shumë njerëz vendosin ta kufizojnë jetën e tyre në mediokritetin e klasës së mesme në përpjekje për t’u mbrojtur nga dështimi”.

Lexo: Truke psikologjike për ata që nuk kanë besim tek vetja e tyre

Dëshirojnë të fitojnë para sikur po luajnë një lojë
Njerëzit e pasur e mendojnë biznesin dhe jetën si një lojë, ku ata duhet të dalin gjithmonë të fituar. “Kjo është arsyeja që milionerët vazhdojnë të punojnë çdo ditë, duke ndjekur suksesin e tyre të rradhës. Paratë për këta njerëz nuk janë më shumë se një matës që u tregon atyre kur ata kanë arritur objektivin e tyre të fundit”. Sa më shumë të emocionuar të jenë ata, aq më shumë do të punojnë dhe aq më shumë kanë sukses.

Ata i personifikojnë paratë dhe i shohin si mik
Ndërsa njerëzit e pasur besojnë se paraja mund të zgjidhë problemet dhe të blejë paqen e mendjes, klasa e mesme “i sheh paratë si një e keqe e domosdoshme e pafundme që duhet të durohet si pjesë e jetës”, vazhdon ai më tej. Për njerëzit e pasur, paratë janë aleati dhe miku i tyre më i mirë.  “Ai është mik që ka fuqinë t’u japë fund netëve pa gjumë, shqetësimeve, dhimbje fizike dhe madje mund të shpëtojë jetën e tyre.”

Ata mposhtin frikën
Për të pasurit, frika nuk është ekzistente. Në këtë nivel të mendimit, gjithçka duket e mundur. Për të arritur në këtë nivel, duhet të jeni të gatshëm të largoheni nga zona juaj e rehatisë, që është pikërisht ajo që bëjnë njerëzit më të pasur, thotë Siebold. “Mendimtarët e klasës botërore mësojnë herët që të bëhesh milioner nuk është e lehtë dhe nevoja për rehati mund të jetë shkatërruese. Ata mësojnë të jenë të komod ndërsa veprojnë në vazhdimisht në gjendje pasigurie”.

Ata i thonë vetes se, të pasurohesh është e natyrshme
Sipas tyre, ky besim është ai që ju garanton suksesin. Përmbushja dhe lumturia janë rendi natyror i ekzistencës, sipas tyre.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0