6 arsye për të vlerësuar sipërmarrjen në këtë Ditë Falenderimesh - Business Magazine Albania

6 arsye për të vlerësuar sipërmarrjen në këtë Ditë Falenderimesh

6 arsye për të vlerësuar sipërmarrjen në këtë Ditë Falenderimesh
Nga CRAIG BLOEM

Dita e Falënderimeve është përsëri tek ne, një kohë kur të gjithë hanë ushqim të shijshëm, kalojnë kohë me familjen dhe (shpresojmë) që marrin leje më shpejt nga puna. Dhe si gjithmonë, është mundësia e përsosur për të reflektuar mbi atë për të cilën jeni mirënjohës.

Dhe pse jo? Në fund të fundit, është vërtetuar se mirënjohja rrit shëndetin dhe lumturinë. Në fakt, studimet kanë treguar se njerëzit që praktikojnë mirënjohje përjetojnë më pak dhimbje dhe dhimbje, ndihen më të shëndetshëm, janë më elastikë dhe madje flenë më mirë se ata që nuk e bëjnë këtë. Ditën e Falënderimeve apo jo, të gjithë duhet ta bëjnë zakon të praktikojnë mirënjohje.

Këtë vit, do t’i kujtojmë vetes atë për të cilën jemi më mirënjohës: dhurata e sipërmarrjes. Ja pse.

1. Zgjimi çdo ditë me qëllim

Në media, ne shohim sipërmarrës të famshëm që i rritën startup-et e tyre në korporata të mëdha shumëkombëshe dhe u bënë të pasur të pabesueshëm. Por, realiteti i sipërmarrjes është shumë më pak magjepsës. Pika e ulët e sipërmarrjes më e madhe që kam arritur ndonjëherë ishte gjatë nxjerrjes së një produkti të ri. Ne në mënyrë të pamatur i shpenzuam dollarët tanë të marketingut. Humbëm aq shumë para, saqë i gjithë biznesi im pothuajse u palos. Por ajo që më mbajti ishte qëllimi im.

Të kesh një qëllim të tillë është një dhuratë. Shumë njerëz kalojnë në punët e tyre ditore duke parë orën. Por, qëllimi im si sipërmarrës më ka dhënë kënaqësi të vërtetë në punën time. Dhe për këtë, unë jam mirënjohës.

2. Ndërtimi i diçkaje nga asgjëja

Kur je sipërmarrës, po bën gjithçka për herë të parë. Pasiguria ju bën të hamendësoni veten. Në kohë si këto, përpiqem ta pranoj dhe ta përqafoj atë pasiguri. Unë e kam ndërtuar kompaninë time nga themeli. Kjo është jashtëzakonisht kënaqësi dhe jam shumë mirënjohës që kam pasur një mundësi të tillë.

3. Puna me një ekip të mrekullueshëm
Një nga gjërat më të mira për të qenë një sipërmarrës është që ju duhet të zgjidhni ekipin tuaj. Ky është një përfitim mjaft i mahnitshëm. Unë gjithmonë kërkoj njerëz që janë të etur për të mësuar dhe janë të ngazëllyer për të provuar gjëra të reja. Ne jemi një bandë e çuditshme dhe është e mrekullueshme. Jam mirënjohës që punoj çdo ditë me një grup kaq të pasionuar dhe energjik njerëzish.

Lexo edhe:6 themelet e ndërtimit të një biznesi të fuqishëm

4. Të qenit i pasionuar për atë që bëj
Si një sipërmarrës, ju do tëarrini pengesa të shumta. Janë të pashmangshme. Ata gjithashtu do të jenë jashtëzakonisht zhgënjyese. Një herë, ekipi im dhe unë po përpiqeshim të rrisnim normat tona të konvertimit për një produkt të caktuar. Por, pavarësisht se çfarë u përpoqëm, nuk pamë asnjë ndryshim. Pas zgjidhjes së dhjetë të dështuar, ne ishim gati të shkulnim flokët. Por, në fund nuk u dorëzuam. Dhe në përpjekjen e njëmbëdhjetë, funksionoi.

5. Ndihma e klientëve për të realizuar ëndrrat e tyre
Unë jam në një pozicion unik sepse produktet e kompanisë sime janë shumë të dukshme. Unë shpesh shoh dizajnet tona të logos në kamionë, parulla dhe vitrina në të gjithë botën. I kam parë kudo nga Bostoni në San Diego në Islandë. Mbi 800,000 njerëz kanë përdorur mjetet tona për të ndërtuar një markë për biznesin e tyre të vogël. Ne i kemi ndihmuar ata të realizojnë ëndrrën e tyre për të qenë një sipërmarrës.

Unë fjalë për fjalë mund ta shoh punën tonë në veprim gjatë gjithë kohës. Dhe unë jam gjithmonë mirënjohës për mundësinë për të parë këtë ndikim.

6. Rrjeti im mbështetës i miqve dhe familjes
Në ditë, muaj apo edhe vite vërtet të vështira, është e lehtë të ndihesh sikur je mundur. Në kohë si këto, kam qenë në gjendje t’i drejtohem një rrjeti njerëzish të mrekullueshëm.

Miqtë e mi të ngushtë dhe familja më kanë mbështetur gjatë “ferrit” dhe prapa. Pa to, unë kurrë nuk do të kisha qenë në gjendje të fuqizoja përmes dyshimit për veten apo mjediseve të frikshme dhe të paqëndrueshme të biznesit. Në Ditën e Falënderimeve, falënderoj pa masë për ta.

Në fund të ditës, sfidat e sipërmarrjes do t’ju shtyjnë në prag të mendjes së shëndoshë. Por kulmet euforike të fitores dhe mundësia për të parë një vizion të gjallë do t’ju mbajnë gjallë. Ka kaq shumë për të qenë mirënjohës për të qenë një sipërmarrës. Mos e humbisni kurrë këtë.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0