5 ushqime anti-inflamatore që duhen ngrënë rregullisht, sipas një dietologu - Business Magazine Albania

5 ushqime anti-inflamatore që duhen ngrënë rregullisht, sipas një dietologu

Ushqim

Çfarë ushqimesh anti-inflamatore duhet të shtoni në pjatën tuaj për një shëndet më të mirë? Dietologia-ushqyesja dhe eksperte e shëndetit Sophie Janvier dëshiron që të gjithë të dinë për dietën anti-inflamatore.

Kur është pyetur për përfitimet e saj të vërtetuara shkencërisht, ajo është shprehur: “Më shumë vitalitet, rehati më të mirë të tretjes, më pak dhimbje kyçesh, nivele më të qëndrueshme të sheqerit në gjak dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme. Është ideale për parandalimin e shëndetit, por edhe kur vuani nga endometrioza, ekzema ose aknet.” Inflamacioni kronik është me të vërtetë një burim i sëmundjeve dhe problemeve të ndryshme shëndetësore.

5 ushqime anti-inflamatore për t’i shtuar në dietën tuaj

Arra

Bajamet janë një burim i mirë i fibrave, proteinave bimore, mineraleve dhe antioksidantëve. Omega 3 janë acide yndyrore specifike, thelbësore për funksionimin e duhur të trupit dhe shpeshherë trupi ka mungesë të tyre. Megjithatë, ato nxisin prodhimin e substancave të vlefshme anti-inflamatore dhe veprimi i tyre është i dobishëm në nivelet kardiovaskulare, dermatologjike, njohëse ose të kyçeve. Me pak fjalë, është aleati i duhur në rast të problemeve të lëkurës, sëmundjeve inflamatore dhe madje edhe ankthit! Për një efektivitet optimal, mund të shtohet edhe peshku yndyror në menu dy herë në javë: toni, salmoni, sardelet ose skumbri ofrojnë një formë tjetër të Omega 3 anti-inflamatore, plotësuese me ato në arrat.

Boronica

Këto fruta të vegjël, si kushërinjtë e tyre me mjedrat, rrush pa fara dhe të gjitha manaferrat në përgjithësi, janë bomba antioksidantësh, të cilët ndihmojnë në luftën kundër stresit oksidativ në qelizat e trupit. Kjo është e rëndësishme sepse nxit plakjen dhe shkakton reaksione inflamatore. Boronicat përmbajnë një lloj antioksidantësh veçanërisht efektiv: polifenole. Veprimi i tyre është studiuar shumë herë dhe aftësia e tyre për të bllokuar prodhimin e substancave të caktuara pro-inflamatore është konfirmuar.

Hikërror

Është quinoa e re! Kjo drithër e lashtë është ylli i momentit. Dhe kuptohet pse: është i pasur me fibra, antioksidantë, proteina bimore dhe është pa gluten. Fibra lejon të “ushqehen” në mënyrë të favorshme bakteret e mira në mikrobiotën tonë, të cilat më pas do të prodhojnë substanca anti-inflamatore. Dhe kjo nuk është e gjitha: Falë përmbajtjes së fibrave, kjo drithëra ka një indeks glicemik më të ulët se orizi ose makaronat.

Kefir

Kjo pije e fermentuar përmban probiotikë natyralë, me fjalë të tjera baktere të gjalla të cilat do të mbjellin mikrobiomën tonë, duke e ndihmuar atë të jetë më i pasur dhe më i larmishëm. Megjithatë, një mikrobiomë e shëndetshme ka shumë efekte të favorshme për shëndetin: tretje më të mirë, imunitet të forcuar, lëkurë të shëndetshme, shëndet të mirë mendor… Kur mikrobiota prishet, kjo nxit përshkueshmërinë e zorrëve dhe rrjedhimisht kalimin e endotoksinave në gjak, gjë që shkakton një reaksion inflamator.

Çokollatë e zezë me 85% kakao

Ne përfundojmë me më të shijshmen dhe komoditetin! Me plot bindje, çokollata është e mirë për shëndetin! Përderisa e zgjidhni të pasur me kakao dhe jo shumë të ëmbël. Është në fakt përmbajtja e kakaos ajo që do të jetë përgjegjëse për përfitimet e saj. Është një thesar ushqyes pasi ka një nga nivelet më të pasura të antioksidantëve në botën bimore, minerale, fibra dhe teobrominë, një substancë anti-inflamatore. Mos u frikësoni nëse keni akne , 4 katrorë çokollatë të zezë me 85% kakao nuk do të jenë problematike, përkundrazi! Në të kundërt, qumështi ose çokollata e bardhë janë shumë të ëmbla dhe mund të nxisin inflamacionin.

vogue.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0