5 shtetet më të mira për të filluar një biznes. 3 prej tyre do t'ju befasojnë - Business Magazine Albania

5 shtetet më të mira për të filluar një biznes. 3 prej tyre do t’ju befasojnë

5 shtetet më të mira për të filluar një biznes. 3 prej tyre do t'ju befasojnë

Cilat janë shtetet më të mira për të filluar një biznes? Kompania e dizajnit të logove Looka vendosi ta zbulojë. Looka krahasoi të gjitha 50 shtetet në një grup prej gjashtë kriteresh: numri i kompanive me më pak se pesë punonjës (sipas mundësive fillestare); shkalla e mbijetesës për bizneset e reja; përqindja e bizneseve të reja; kosto e përballueshme e jetesës; listën e pagave për bizneset më të vogla; dhe të ardhurat mesatare të familjes në përgjithësi.

  1. Kaliforni

Ajo ka numrin më të madh të bizneseve me më pak se pesë punonjës, listën më të lartë vjetore të pagave për punonjësit dhe shkallën më të mirë të mbijetesës për sipërmarrësit,” shpjegon Looka në raportin e saj. Faleminderit Silicon Valley dhe Sand Hill Road.

  1. Teksas

Me një klimë miqësore ndaj biznesit dhe që tërheq sipërmarrës dhe profesionistë të teknologjisë, nuk është për t’u habitur që Teksasi doli i dyti. Teksas u rendit e dyta në listën e pagave për kompanitë e vogla dhe e katërta në numrin e bizneseve të vogla, dhe krenohet me një kosto më të ulët jetese se qendrat e tjera fillestare si Nju Jorku ose Massachusetts.

  1. Nju Xhersi

E prisnit ta shihnit këtë shtet në top pesëshen? Unë sigurisht që nuk isha. “New Jersey ka të ardhura të larta vjetore, duke u renditur i dyti pas Kalifornisë dhe renditet i teti në përgjithësi në bizneset me më pak se pesë punonjës,” shpjegon raporti. Ajo gjithashtu renditet e shtata në listën e pagave për bizneset e vogla.

  1. Illinois

Ky shtet ishte një tjetër surprizë në top pesë listën. Ajo u rendit e pesta për numrin e bizneseve të vogla dhe listën e pagave të bizneseve të vogla, ndoshta falë ekosistemit të gjallë të startup-eve në Çikago. Ai gjithashtu renditet relativisht lart në shkallën e përballueshmërisë, në 21, krahasuar me 48 dhe 49 për Kaliforni dhe Nju Jork, respektivisht. Illinois është i vetmi shtet i mesperëndimit që hyn në dhjetëshen e parë.

  1. Gjeorgjia

Nuk mendoj se do ta kisha menduar ndonjëherë se ky shtet do të renditej në pesëshen e parë për fillimin e një biznesi. Ai u rendit në pesëshen e parë pjesërisht për shkak të kostos së ulët të jetesës – renditet në vendin e nëntë për përballueshmërinë. Në të njëjtën kohë, ajo u rendit e shtata për numrin e bizneseve të vogla dhe e teta në listën e pagave të biznesit të vogël, falë skenës së startup-it me fuqi të lartë të Atlantës.

Cili shtet doli i fundit? Ky  ishte Rhode Island, i cili u rendit i 41-ti për përballueshmërinë dhe në vend të 44-tërt për numrin e bizneseve të vogla dhe listën e pagave të bizneseve të vogla. Dhe që të mos mendoni se numri i ulët i startup-eve është vetëm për shkak të madhësisë së vogël të shtetit, ai gjithashtu renditet i fundit për përqindjen e bizneseve fillestare krahasuar me bizneset në përgjithësi.  inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0