5 ndeshjet hapëse më emblematike në historinë e Botërorëve

5 ndeshjet hapëse më emblematike në historinë e Botërorëve


Për fansat më të zjarrtë të futbollit, katër vitet e pritjes për Botërorin ndonjëherë janë të padurueshme. Por tashmë kjo veprimtari madhështore ka nisur dhe skuadrat e para që zbritën në fushë ishin Rusia dhe Arabia Saudite. Jo domosdoshmërisht një përplasje nga më tërheqëset … Megjithatë, historia e ndeshjeve hapëse ka treguar se për spektaklin duhet pritur. Le të hedhim një vështrim kronologjik mbi pesë takimet që kanë mbetur në kujtesën e tifozëve.

1) Brazil-Meksikë 4-0, 1950

Pas dymbëdhjetë vjetësh pa pjesëmarrje në garën më prestigjioze, Brazili përballet me Meksikën në ndeshjen hapëse në një Maracana të tejmbushur. Në atë kohë, Seleçao nuk kishte fituar asnjë nga pesë titujt e saj të tanishëm, dhe pritja ishte në kulmin e saj. Në Rio, brazilianët tregojnë ambicien e tyre duke fituar një rezultat bindës (4-0), falë një dygolëshi të Ademir. Tre javë më vonë, ata do të mposhten në finale nga Uruguaji (2-1).

2) Brazil-Jugosllavi 0-0, 1974

Kampionati Botëror 1974, i mbajtur në Gjermani, është i pari që e sheh kampionin në fuqi të luajë në ndeshjen hapëse të kompeticionit. Një fitore e lehtë kundër Italisë (4-1) në Botërorin e 1970-ës, është Brazili që prezantohet si skuadra më favorite e turneut, që hap edicionin e radhës përballë Jugosllavisë në Frankfurt. Por, përtej çdo pritshmërie, mbajtësi i titullit frenohet në një barazim (0-0) nga kundërshtari i mbrëmjes. Një ndeshje pa gola dhe një ogur i keq për Seleçao, e cila do të shohë Gjermaninë Perëndimore të fitojë trofeun.

3) Argjentinë-Kamerun 0-1,1990

Kampionia e botës në vitin 1986, Argjentina e udhëhequr nga Diego Maradona përballet me ekipin modest të Kamerunit në sfidën hapëse në stadiumin “Giuseppe Meazza” të tejmbushur. Në Milano si kudo, të gjithë pajtohen se Albiçeleste duhet të mbizotërojë, e madje bindshëm. Të mbetur me 9 lojtarë pas përjashtimeve të Kana-Biyik dhe Massing, janë Luanët e Pamposhtur që fitojnë falë një goli të François Omam-Biyik. Një dush i ftohtë për Maradonën me shokë.

4) Francë-Senegal 0-1, 2002

Sigurisht, ekipet afrikane janë mësuar të fitojnë befasisht në ndeshjet hapëse. Në vitin 2002, dymbëdhjetë vjet pas Kamerunit, Senegali përballet në Seul me kampionin në fuqi të Botërorit, Francën, e udhëhequr nga dyshja e sulmit Thierry Henry – David Trezeguet. Para 64.000 spektatorëve, “Les Blues”, të privuar nga Zindédine Zidane, i dëmtuar, munden 1-0 me një realizim të Papa Bouba Diop. Një rikujtim i ndeshjes hapëse të 19900ës.

5) Gjermani-Kosta Rika 4-2, 2006

Kampionati Botëror 2006 shënon kthimin e hapjes së kompeticionit nga skuadra pritëse e veprimtarisë. Është Gjermania që në Mynih mundin 4-2 Kosta Rikën përballë publikut të shtëpisë. Një ndeshje e luajtur me një ritëm të lartë, siç dëshmohet nga gjashtë golat e shënuar, por mbi të gjitha, ovacione për dy golat e klasit të lartë të shënuar nga Philipp Lahm dhe Torsten Frings.

Marrë nga Izraelisot.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0