5 mësime nga një gjeni 17-vjeçar, i cili fiton 30.000 $ në muaj


Kur shumica e adoleshentëve duan të ushqejnë zakonin e tyre për video lojëra, ata bëjnë një nga këto dy gjëra. Ata ose tërheqin para nga llogaria e prindërve të tyre, ose fillojnë një punë. Ata rrinë kafeneve dhe dorëzojnë pagën e tyre minimale në dyqane lojërash.

Por jo Temper Thompson. Kur Temper ishte në klasën e tetë ai vendosi të mos u kërkonte prindërve të tij para. Kështu që filloi marketingun online. Qëllimi i tij ishte të fitonte 100 $ çdo muaj.

Ai tani është 17 vjeç dhe kurset mbi botimin Kindle që ai shet nga website i tij po i sjellin të ardhura me vlerë 30.000 $ në muaj. Kjo është më shumë seç bëjnë shumë nga amerikanët në vit. Ai theu suksesin e tij në pesë mësimet e mëposhtme.

  1. Veproni

Mësimi i parë është se ju në të vërtetë duhet të bëni diçka. “Shumë njerëz flasin për atë që duan të bëjnë, por që kurrë nuk e bëjnë në të vërtetë,” thotë Temper. “Nëse ju nuk veproni, nuk do të keni sukses.”

Ne të gjithë njohim njerëz të tillë. Ne të gjithe kemi qenë njerëz të tillë. Por idetë, madje edhe idetë e mëdha, janë të lira. Ne i kemi ato gjatë gjithë kohës. Është zbatimi i tyre që e bën diferencën. Kjo është ajo që kërkon kohë dhe përpjekje. Shumë njerëz nuk e kuptojnë këtë. Temper e kuptoi këtë në klasën e tetë.

  1. Mos kini frikë dështimin

Gabimet ndodhin gjithmonë. Temper kaloi nëpër shumë  gjykime dhe gabime ndërkohë që po rriste biznesin e tij, por ajo që ndodh më pas ka rëndësi. Shumë njerëz përpiqen, dështojnë dhe heqin dorë, thotë ai. “Nuk është çudi që ata kurrë nuk e arrijnë suksesin. Dështimi është një avantazh. Ju mësoni nga gabimet tuaja dhe merrni më të mirën.”

  1. Qëndroni të fokusuar

Ne dëgjojmë se si të rinjtë nuk mund të ulen apo të qëndrojnë të fokusuar në një gjë. Temper është i shqetësuar dhe thotë se kjo është fatale.

“Gjëja më e fuqishme që mund të bëni është të përqëndroheni në një gjë,” thotë ai. “Ju mund të rriteni shumë, kur qëndroni të fokusuar.”

  1. Rrethojeni veten me njerëz pozitivë

Ju duhet të keni rrjetin e duhur – një rrjet mbështetës që është frymëzues dhe inkurajues.

Prindërit e Temper janë sipërmarrës. Ata zotërojnë një dyqan kafeje dhe janë shumë të kënaqur me mënyrën e jetesës së tyre. Ata nuk janë duke kërkuar zgjerim, por Temper është ambicioz. Ai dëshiron të vazhdojë të rritet dhe prindërit e tij e mbështesin atë. Ata nuk i kanë dhënë ndonjë mbështetje financiare – ai filloi me asgjë dhe vazhdon të riinvestojë fitimet e tij – por ata i kanë dhënë shumë përkrahje morale. Ky lloj ambjenti është thelbësor.

“Në qoftë se e rrethoni veten me njerëz negativë, të pasuksesshëm, ata do iu tërheqin poshtë “, thotë Temper. “Njerëzit pozitive do iu mbështesin dhe do iu ndihmojnë të qëndroni të fokusuar.”

  1. Mos u rehatoni shumë

Dhe duhet të vazhdoni përpara.

Këtu është një numër që duhet t’i bëjë përshtypje çdo investitori potencial: Temper ka rritur biznesin e tij me një faktor 10 çdo vit. Pasi ai arriti atë qëllimin prej 100 $ në muaj, ai nuk ndenji duarkryq. Ai e pa se, me disa ndryshime, ai mund të bënte 1.000 $ në muaj. Kur ai ishte duke bërë një mijë dollarë, ai ende nuk u tërhoq. Ai u përkul përpara, bëri disa ndryshime më shumë që e çuan drejt 10,000 $ në muaj.

Qëllimi i tij për këtë vit është të gjenerojë 100.000 $ në muaj. Ai është në rrugën e duhur.

“Shumë njerëz do arrijnë qëllimin e tyre dhe do të thonë se janë të lumtur”, thotë ai. “Nëse ju nuk rehatoheni shumë, ju mund të rrisni qëllimet tuaja dhe të vazhdoni të rriteni.”

Ka shumë sipërmarrës që do të duan të gjenerojnë 30.000 $ në muaj. Temper Thompson mund të jetë ende në shkollë, por ai ka shumë për të na mësuar gjithëve ne.

 

Burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale