5 mënyra për të treguar mirënjohje në punë  - Business Magazine Albania

5 mënyra për të treguar mirënjohje në punë 

mirënjohje
  1. Shkruajuni punonjësve shënime falënderimi me shkrim dore

Sheldon Yellen, CEO në BELFOR Property Restoration, rekomandon përdorimin e traditës së shkuar për dërgimin e shënimeve falënderuese, kartave të përvjetorit dhe letrave të festave për punonjësit. Gjëja kryesore është t’i shkruani ato me shkrim dorë. Sigurisht, çdo mesazh vlerësimi për ekipin tuaj do të vlerësohet, por një mesazh i shkruar me dorë do të dalë më mirë. Siç thotë Yellen, “Kjo vërtet tregon se jeni mjaftueshëm të kujdesshëm për t’u siguruar që marrësi të ndihet i vlerësuar”. 

Një tjetër arsye pse një letre fizike, e shkruar me dorë është më e mirë: shmang inbox e email-it. Ky është bërë, për shumë, një vend i lidhur me një mal me email-e pa përgjigje dhe shumë shqetësime të vogla, irrituese që duhen ndjekur. Në të kundërt, një shënim ose kartë e shkruar me dorë ndihet reale dhe personale. 

  1. Përgatisni një tabelë vizioni për vitin e ardhshëm dhe bëni mirënjohjen një pjesë qendrore

Sarah Hawley, CEO e Growmotely, thotë se çdo vit ajo përgatit një bord vizioni për vitin e ardhshëm dhe e bën mirënjohjen një pjesë kyçe të këtij procesi. Një nga hapat e saj për të përgatitur bordin është të “reflektoj mbi vitin që ka qenë dhe gjithçka për të cilën jam mirënjohëse në jetën time”. Ajo shton se me kalimin e viteve, tabelat e saj të vizionit janë bërë “shumë më pak në lidhje me qëllimet dhe gjërat që dua të arrij ose të marr dhe më shumë rreth vazhdimit të kultivimit të një ekzistence të gëzueshme, të pranishme dhe të bollshme”. 

Pa qenë mirënjohja pjesë qendrore e kësaj praktike, bordet tona të vizionit mund të jenë të përqëndruara vetëm te e ardhmja, duke mos na lejuar kurrë të ndihemi sikur janë aty ku duam të jemi. Mirënjohja na kujton gjithçka që kemi krijuar tashmë dhe kemi pasur kënaqësinë të marrim, dhe kjo është tepër motivuese për të ardhmen. 

  1. Praktikoni një ndryshim të perspektivës

Kristen Sieffert, presidente e Finance of America Reverse, sugjeron “t’i hedhim një vështrim mirë perspektivës sonë për të parë nëse është në përputhje me qëllimet dhe vlerat tona. Perspektiva e gabuar mund të na pengojë të arrijmë atje ku duam të jemi, por mirënjohja mund të ndryshojë gjithçka. Mirënjohja është një mjet i fuqishëm që na ndihmon të ndryshojmë këtë këndvështrim. Mund të na fuqizojë të shohim realitetin tonë dhe të na ndihmojë të hartojmë një rrugë përpara.” 

Ju do të duhet të praktikoni këtë ndryshim të perspektivës, por ka mundësi për ndryshim çdo ditë. Nëse diçka po krijon stres në punën tuaj, përpiquni të gjeni një gjë të vogël për të cilën mund të jeni mirënjohës. Në vend që të ndiheni thjesht të frustruar me shefin ose punonjësit, përpiquni ta imagjinoni situatën frustruese si një dhuratë – një mundësi për të mësuar mënyra të reja për të komunikuar në mënyrë më efektive dhe efikase për të arritur një rezultat të dëshiruar. 

Megjithatë, edhe nëse rezultati nuk është ai që keni planifikuar, ndryshimi i këndvështrimit tuaj do të zbulojë se keni praktikuar një aftësi të re, të paçmuar për situata të ngjashme stresuese në të ardhmen. 

Lexoni: Mënyra më e thjeshtë për të mbajtur ditar mirënjohje

  1. Tregoni vlerësim me veprime, jo vetëm me fjalë

Vince Dawkins, president dhe CEO i Enertia Software, rekomandon që gjithmonë të shprehni mirënjohje verbalisht përmes një “faleminderit” të sinqertë – dhe publikisht. Ai këshillon gjithashtu gjetjen e mënyrave për të treguar vlerësimin me më shumë se vetëm fjalë. Mund të jetë përmes shpërblimeve shtesë financiare ose ofrimit për të ndihmuar dikë që të bëjë punën e tij ose t’ia bëjë jetën më të lehtë në një farë mënyre. Njerëzit kujtojnë fjalë të mira mirënjohjeje, por gjithashtu ndihen të respektuar dhe jashtëzakonisht të vlerësuar kur u jepet diçka më shumë. 

Kjo ndjenjë respekti mund të kthehet menjëherë te punëdhënësi. Siç thotë Dawkins, “Kur njerëzit ndihen të respektuar ose të pranuar, ata natyrisht kthehen dhe i njohin njerëzit që i kanë bërë të ndihen ashtu.” Kjo mund të krijojë një kulturë të respektit të ndërsjellë, e cila është kaq e vlefshme për çdo përpjekje grupore. Dhe gjithçka mund të fillojë me atë diçka shtesë që shkon përtej një “faleminderit” të thjeshtë. 

  1. Shmangni justifikimet për të mos praktikuar mirënjohjen në punë

Pack Matthews, themeluesi dhe projektuesi kryesor në Ikaria Design Co., nënvizon se sa jetike është mirënjohja në vendin e punës: “Për vite me radhë, kërkimet kanë qenë të qarta se shprehja e mirënjohjes në vendin e punës sjell po aq përfitime për dhënësin (ai që shpreh mirënjohje ) ashtu si për marrësin.” Por edhe me këto prova, ai ka zbuluar se shpesh mund të ketë rezistencë “kulturore” për t’u angazhuar në mirënjohje e, duke përmendur se nuk e kemi zakon të ndajmë mirënjohjen tonë, edhe kur e ndjejmë atë. Në vend të kësaj, ne nxjerrim justifikime, të tilla si ndrojtja ose argumentet false se nuk duam të minojmë produktivitetin. 

Por është e rëndësishme t’u rezistoni atyre justifikimeve, sepse asnjëra prej tyre nuk është e vlefshme. Të gjitha studimet e bazuara në prova tregojnë për një nevojë të madhe për të ndryshuar mendimin tonë në lidhje me mirënjohjen. Pra, përdorni mjete për t’ju detyruar të angazhoheni në mirënjohje rregullisht. Këto mund të jenë ditarë mirënjohjeje ose përkujtues për të falënderuar punonjësit ose bashkëpunëtorët tuaj çdo javë. Thjesht mos iu nënshtroni ndonjë arsyeje të pabazuar për të mos praktikuar mirënjohjen, pasi nuk ka asnjë anë negative. 

Filloni të përdorni mirënjohjen sot 

Pavarësisht nëse janë mirënjohje verbale, shënime të shkruara me dorë, shpërblime monetare, ditarë mirënjohjeje ose metoda të tjera, lini kohë për ta bërë mirënjohjen një pjesë kyçe të jetës suaj të punës sot. Do të jeni mirënjohës që e keni bërë. 

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0