5 libra për t'u bërë një version më i mençur, më i fortë i vetes

5 libra për t’u bërë një version më i mençur, më i fortë i vetes


Përmirësimi i vetes është një rrugë që duhet ndjekur vazhdimisht. Dhe një nga format më të mira për t’u përmirësuar është të mësosh nga mençuria e njerëzve që shkruajnë libra.

Këtu janë disa sugjerime që mund të zgjidhni për t’u bërë versioni më i zgjuar dhe më i fortë i vetes.

1. Extreme Ownership: How U.S. Navy Seals Lead and Win nga Jocko Willink dhe Leif Babin

“Detajimi i mentalitetit dhe parimeve që Departamentet e Marinës vendosen për të përfunduar me sukses misionet më të vështira dhe të rrezikshme luftarake, Extreme Ownership iu tregon si t’i zbatoni ato në çdo situatë, ekip, organizatë ose mjedis. Mësimet dhe hapat praktikë të veprimit janë thelbësore për të fituar në biznes dhe në jetë. Pas leximit të këtij libri, cilësia ime e jetës u përmirësua shumë dhe unë kam qenë në gjendje të shkallëzoj kompaninë time më shumë se 200% në 12 muaj “.

–Chris Cavallini, themelues dhe CEO i Nutrition Solutions, një kompani e përgatitjes së ushqimit të shëndetshëm që përdoret nga më shumë se 45,000 klientë duke përfshirë atletët profesionistë të elitës nga NFL, WWE dhe UFC, si dhe njerëzit e zakonshëm

2. The Power of Positive Thinking nga Dr. Norman Vincent Peale

“Ky libër ka ndikuar tek unë si pronar biznesi dhe individë. E kam lexuar mbi 328 herë dhe besojeni ose jo unë mësoj diçka të re për veten sa herë e lexoj. Ky libër ka transformuar mënyrën se si unë mendoj, duke më lejuar të mendoj pozitivisht. Unë e predikoj këtë temë sa herë flasë me adiencën time globalisht për fuqinë e ndryshimit transformues.”

–Garrain Jones, një trajner transformimi i cili ka folur me mbi 500,000 njerëz në mbi 60 vende

3. 12 Rules For Life, An Antidote to Chaos nga Jordan Peterson

“Kur fillova punën time si sipërmarrës, suksesi financiar ishte një fokus i madh imi sepse unë u rrita duke patur asgjë. Ky libër më ka dhënë mësimin më të mirë se është e rëndësishme të identifikosh faktorët që të motivojnë për të drejtuar një biznes. Kur i kupton ato dhe ndjek pasionin që e ndez zemrën tënde, paratë do të vijnë vetë.”

— Jeremy Adams, bashkëthemelues dhe CEO i Unicorn Innovations, një agjenci e blerjes së konsumatorëve që ka gjeneruar qindra miliona të ardhura përmes trafikut të paguar në internet për markat

4. Dear Founder nga Maynard Webb

“Për ditëlindjen time këtë vit, një investitorë më dhuroi kopjen e këtij libri dhe unë shpresoj që ta kisha lexuar që në fillimet e udhëtimit tim si sipërmarrës. Ai shpjegon shum ë situata që një sipërmarrës tipik has gjatë punës së tij dhe është një tregues i mirë i mësimeve të marra gjatë rrugës. Kur krijoni një kompani shkallëzimi i strategjisë është thelbësor. Ti nuk mund të bësh çdo gjë vetë ndërkohë që rritesh ndaj duhet të jesh i gatshëm të delegosh. Dhe kur hasni ndonjë vështirësi, është më mirë të shihni pas e jo përpara, për të parë se ku keni arritur dhe për të vendosur objektiva për biznesin tuaj dhe veten.”

— Michael Serbinis, themelues dhe CEO i Shoqatës Inc., një platformë dixhitale që i shërben qindra konsumatorëve si Uber, Shopify dhe Unilever

5. The Industries of the Future nga Alec Ross

“Ky është libri më i mirë që kam lexuar për këtë vit. Më pëlqeu mënyra sesi ky libër sjellë në fokuar cilat janë teknologjitë dhe industritë përcaktuese për të ardhmen dhe sesi po e ndryshojnë ato botën. Është një lexim i këndshëm për makinëritë, robotët, dhe karakteristikat e trashëguara si besimi, rëndësinë e tyre dhe aftësinë për të përcaktuar të ardhmen. Ai flet gjithashtu për gjeografinë ku inovacioni po lulëzon në këtë fushë, dhe sesi inkubatorët nuk janë të domosdoshëm në Silicon Valley.”

-Ashish Thusoo, bashkëthemelues dhe CEO i Qubole, një kompani e aktivizimit të të dhënave e përdorur nga kompanitë si Lyft, Comcast dhe Grab për të përpunuar të dhënat në minuta

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0