5 gjuhët, që janë të vështira për t’u përvetësuar, por do ju vlejnë gjithmonë - Business Magazine Albania

5 gjuhët, që janë të vështira për t’u përvetësuar, por do ju vlejnë gjithmonë


Të jesh në gjendje të flasësh gjuhë të ndryshme është një aftësi e lakmuar. Kjo gjë nuk është e lehtë për këdo. Unë kam vërejtur miq dhe anëtarë të familjes që janë duke mësuar Italisht, Japonisht, Spanjisht, Gjermanisht, Greqisht, Frëngjisht dhe Galeishten Irlandeze.

Megjithatë, sipas ‘Gallup’, vetëm një në katër amerikanë mund të mbajnë një bisedë në një gjuhë tjetër përveç anglishtes. Vetëm për shkak se të mësosh gjuhë të huaja mund të jetë një proces i vështirë, nuk do të thotë se duhet të heqësh dorë. Të zotërosh një gjuhë tjetër mund të hapësh shumë dyer në jetën profesionale dhe atë personale. Në një postim të ‘Quora’ në 2015 me titull “Për një person me gjuhë të parë anglishten, cila do ishte gjuha më e dobishme e huaj që mund të mësoja?” e mbuloi këtë temë mjaft gjerësisht. Këtu janë pesë gjuhët, që mund të jenë më të komplikuara për t’u zotëruar, por që ia vlen përpjekja definitivisht:

Gjuha kineze
Shkruar në ‘Pinyin.info’, një vend që ofron udhëzime për të shkruar Mandarin, Universiteti i Michigan Center për Studimet kineze David Moser tregon se Mandarin mund të përbëjë një sfidë mjaft të vështirë për anglisht folësit.

“Nëse nuk e besoni këtë, thjesht pyesni një person kinez. Shumica e njerëzve kinezë do të pranojnë me përulje se gjuha e tyre është e vështirë, ndoshta më e vështira në tokë. (Shumë prej tyre janë edhe krenarë për këtë, në të njëjtën mënyrë si disa njujorkezë janë në fakt krenarë që jetojnë në qytetin më të pajetueshëm në Amerikë). ”

Ai liston sistemin e shkrimit, mungesën e një alfabeti, mungesa e rrënjëve të fjalëve, dhe statusi si gjuhë me tonalitet si aspekte që mund të jenë konfuze për fillestarët.

Gjuha kineze është gjuha më e folur në botë, sipas ‘Ethnologue’ – edhe pa marrë parasysh varietetet e tjera të gjuhës, 897 milion njerëz flasin vetëm Mandarin. Kështu, ndërsa mund të duhen vite për t’a përvetësuar plotësisht, të mësuarit e gjuhës kineze patjetër që do ia vlejë përpjekja.

Hindu (gjuha indiane)
Në një pyetje ne ‘Quora’ “A është vërtetë e vështirë për të mësuar Hindu?” postuesit dhanë disa arsye pse të mësuarit e kësaj gjuhe mund të jetë sfiduese për individët, të cilët nuk janë lindur në një gjuhë të ngjashme, duke përmendur dallimet në gjini dhe trajtimin e shkrimit të gjuhës.

Megjithatë, si një gjuhë indo-evropiane, ka rrënjë të fjalëve që janë mjaft të ngjashme mes Hindu dhe Anglishtes.
Hindu është gjuha e pestë më e madhe në botë nga folësit, sipas ‘Ethnologue’.

Gjuha arabe(arabisht)
Në një artikull për ‘Slate’, Robert Lane Greene shkruan se shkrimi i Arabishtes, mungesa e zanoreve në formën e saj të shkruar, dhe shqiptime të caktuara mund të jenë mjaft të ndërlikuara për t’u kuptuar nga një anglisht-folës. Përveç kësaj, ka dialekte të shumta të ndryshme të gjuhës që ndryshojnë midis vendeve.

Megjithatë, ‘Ethnologue’ raporton se së bashku, këto degë të ndryshme të gjuhës bëjnë Arabishten gjuhën e katërt më të njohur në botë sipas numrit të folësve.

Gjuha ruse
Svetlana Tchistiakova i përgjigjet diskutimit ‘Quora’ “Sa e lehtë / e vështirë është për të mësuar gjuhën ruse?” me një shënim që folësit anglisht në fillim mund të kenë një kohë të keqe me gjuhën:

“Në qoftë se ju keni pasur përvojë me gjuhë të tilla si gjermanisht ose me gjuhë që kanë tinguj të ngjashme të tilla si ‘r kodrina (rolling r)’ në spanjisht, atëherë ju do të jeni edhe më mirë. Nëse keni vetëm përvojë me anglishten, atëherë mund të ketë vështirësi në të mësuarit. Gjithsesi mos u shqetësoni-çdokush duhet të fillojë nga diku”! ‘Ethnologue’ raporton se gjuha ruse është gjuha e tetë më popullore në botë, me një total prej 171 milionë folës.

Gjuha Japoneze
Përdoruesi Stuart Woodward i ‘Quora’ dha një pasqyrë në studimin e gjuhës japoneze “Pse është gjuha japoneze e veshtirë për anglisht-folësit për t’u mësuar?”

“Nëse ju mësoni si të lexoni karaktere në një gjuhë evropiane mund të thithni fjalë nga vendbanimi tuaj. Merrni fjalë nga shenjat, gazetat dhe librat. Me gjuhën japoneze është ndryshe, të shihni një karakter Kanji iu jep shumë pak ide se si t’a lexoni atë. Pra, gjuha e shkruar duhet të studiohet në mënyrë intensive për të qenë në gjendje të lexosh ndonjë shkrim për një të rritur të shkolluar. ” ‘Ethnologue’ raporton se gjuha Japoneze është gjuha e nëntë më e folur në botë, sipas numrit të folësve.

 

burimi: businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0