5 gjërat që duhet të keni parasysh para se të shkruani librin tuaj të biznesit


Nga Heather Wilde

A keni ëndërruar ndonjëherë të bëheni autorë? Ajo që dikur ishte një mundësi vetëm për shkrimtarët profesionistë, politikanët ose të famshëm, është bërë më e arritshme për sipërmarrësin e përditshëm.

Shkrimi i një libri sot është marketing i zgjuar. Ju keni mundësinë të tregoni njohuritë tuaja, personalitetin tuaj dhe stilin tuaj të komunikimit për çdo klient të mundshëm. Për fat të keq, shkrimi i një libri mund të marrë kohë dhe mund t’ju largojë pak nga biznesi juaj. Ka shumë mjete në dispozicion për t’ju ndihmuar të krijoni, shkruani, mblidhni dhe botoni vetë librin tuaj. Ja disa mënyra pët ta bërë këtë:

Shkruani atë që dini 

Libri im i parë ishte një udhëzues i thjeshtë “Fillimi”. Ndërsa kisha ndihmuar në ndërtimin e kompanisë, isha i kualifikuar në mënyrë unike për ta shkruar atë informacion me përpjekje minimale. Kur vendosni për temën tuaj, nuk keni nevojë të synoni Luftën dhe Paqen. Mendoni për diçka të dobishme dhe informuese për njerëzit.

Mos u shpërqëndroni kur vendosni të shkruani

Për mua dhe shkrimtarët e tjerë që njoh, është pothuajse e pamundur të shkruani nëse ka ndonjë shpërqëndrim. Prandaj, mos prisni të planifikoni një orë në kalendarin tuaj për të shkruar. Në vend të kësaj, jepini vetes një gjysëm dite ose të plotë, një herë në javë, kushtuar librit tuaj – pa përgjegjësi ose ndërprerje të tjera.

Lexo: 4 Mësime të rëndësishme biznesi nga aktivistja 16 vjeçare e nominuar për çmimin Nobel

Provoni disa pyetje & përgjigje

Ndërsa shkruaja librin tim të tretë, kisha vazhdimisht takime dhe fluturime dhe ishte e vështirë të gjeja kohë për të shkruar. Në vend të kësaj, fillova të regjistroja shënime zanore, duke diktuar përgjigje të pyetjeve që kisha shkruar. Në kohë të lirë, unë thjesht redaktoja transkriptet dhe i përdorja si kornizë kryesore.

Teknologjia është miku juaj

Falë përparimeve gjithnjë e në rritje të pajisjeve, puna që dikur kërkonte një ekip redaktuesish dhe asistentësh botimi, tani mund të bëhet me softuer. Mund të duket e frikshme në fillim, por është plotësisht e mundur të vendosni dhe të krijoni kopjen tuaj përfundimtare të reklamave për botim.

Lexo:  4 libra biznesi për t’u lexuar

 SEO është gjithçka 

Pasi libri juaj të jetë gati, duhet t’ua tregoni njerëzve që janë të interesuar. Tradicionalisht, kjo do të thotë të bësh një fushatë  marketingu që përfshin: dërgimin e librave në libraritë, klubet e librave, bibliotekat, dyqanet e mediave, etj. Kjo nuk është e nevojshme për biznesin mesatar. Pavarësisht se si e bëni atë, një gjë është e sigurtë: nëse shkruani diçka që ka përmbajtje të vlefshme për klientët tuaj, do të korrni përfitime në vitet në vazhdim.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0