4 sekrete sipërmarrëse që do t'ju ndihmojnë të jeni të qetë, të sigurt dhe konsistent - Business Magazine Albania

4 sekrete sipërmarrëse që do t’ju ndihmojnë të jeni të qetë, të sigurt dhe konsistent

Sipërmarrës

Libri “Conquer the Chaos”, thekson rëndësinë e vizionit të jetës dhe ritmit të ekzekutimit. Zbulimi i këtyre aspekteve do të prodhojë qetësi, besim dhe qëndrueshmëri, ndërsa kontribuoni në ndërtimin dhe rritjen e biznesit. Është ajo që do t’ju fuqizojë për të arritur qëllimet dhe ëndrrat tuaja pa probleme dhe në mënyrë të parashikueshme.

Por, ndërsa tingëllon shkëlqyeshëm në teori, çfarë do të thotë në të vërtetë në praktikë? Dhe si mund të bëheni mjeshtër? Këtu janë disa këshilla të shpejta.

1. Lidhuni me vizionin tuaj të jetës

Për të vendosur ritmin tuaj të ekzekutimit, së pari duhet të përcaktoni vizionin tuaj të jetës. Kjo përfshin identitetin profesional, qëllimin, vlerat, misionin dhe qëllimet, si dhe pesë fusha të jetës suaj personale: shpirtërore, fizike, sociale, biznesore dhe financiare. Pasi të keni këtë kornizë, do të krijoni një plan për të ekzekutuar ato qëllime, që është ajo që ka të bëjë me ritmin e ekzekutimit. Megjithatë, është më shumë se një koleksion zakonesh. Në vend të kësaj, mendoni për atë si një model të përsëritur zakonesh të krijuara me qëllim të madh që i përshtatet pikave tuaja të forta dhe të dobëta për t’ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja të rëndësishme të biznesit dhe personale. Do t’ju ndihmojë të lidhni ditët dhe javët me vizionin tuaj të jetës në një mënyrë të ekuilibruar që ju ndihmon të arrini qëllimet.

2. Vendosni ritmin tuaj të ekzekutimit

Ritmi juaj i ekzekutimit është ritmi i aktiviteteve thelbësore në mëngjes, ditore dhe javore që drejtojnë qëllimet tuaja në pesë fushat e jetës suaj. Me fjalë të tjera, është një proces i projektimit të qëllimshëm të ditëve dhe javëve që janë emocionuese për ju.

Ndërsa i vendosni këto ditë dhe javë mbi njëra-tjetrën, i lidhni ato në qëllimet tuaja mujore, tremujore dhe vjetore. Më pas, ju i lidhni ato synime vjetore me qëllimet tuaja trevjeçare, të cilat, e keni marrë me mend, shkojnë deri në objektivat 10-vjeçare dhe vizionin e jetës. Tre pjesët më të rëndësishme të ritmit të ekzekutimit që duhet të arrini janë mjeshtëria juaj e mëngjesit, fitimi javor dhe tërheqja tremujore. Nëse i zotëroni këto, biznesi dhe jeta juaj do të transformohen. Këtu ka pak më shumë për secilën:

  • Mjeshtëria juaj e mëngjesit është vendi ku zgjoheni herët dhe ushqeni mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj.
  • Fitimi juaj javor përfshin hartimin e javëve fituese që ju pëlqejnë, në të cilat vlerësoni javën e kaluar dhe planifikoni javën vijuese.
  • Tërheqjet tuaja tremujore janë vendi ku ju merrni kohë për të vlerësuar afatin e shkurtër dhe për ta lidhur me atë afatgjatë. Ata janë ura juaj nga ekzekutimi i përditshëm në ekzekutimin afatgjatë.

3. Bëjeni atë emocionues

Nëse jeni një sipërmarrës, sytë tuaj tashmë mund të jenë të ndezur. Shumica fillojnë biznesin sepse e urrejnë strukturën dhe nuk duan t’i përgjigjen askujt përveç vetes. Kjo është arsyeja pse duhet ta bëni ritmin tuaj të ekzekutimit diçka që ju pëlqen, diçka që është emocionuese dhe ju tërheq çdo herë. Nëse mbështeteni te disiplina për ta kaluar këtë, mirë për ju, por do të prishet. Në vend të kësaj, synoni dëshirën mbi disiplinën.

4. Eliminoni justifikimet

Shumë shprehen: “Unë nuk jam njeri i mëngjesit”. Epo, këtu është marrëveshja. Të zotërosh mëngjesin tënd është ajo që është provuar të jetë e suksesshme. Sidoqoftë, nuk keni pse të zgjoheni në orën pesë ose gjashtë nëse nuk mundeni. Nëse nuk jeni një person i mëngjesit, mund të zotëroni orët tuaja më të hershme duke u ngritur pak më herët se zakonisht. Investoni në veten tuaj dhe ngrihuni 10, 20, 60 ose 90 minuta më herët se sa dikur. Ju madje mund të krijoni versione të ndryshme të mjeshtërisë suaj të mëngjesit dhe të bëni cilindo që gjeni kohë në një ditë të caktuar. Thjesht bëjeni të ndodhë, dhe shikoni nëse nuk do të ndryshojë jetën tuaj.

 

Zotërimi i ritmit tuaj të ekzekutimit është thelbësor për të hartuar jetën dhe biznesin që parashikoni si sipërmarrës. Nuk ka asnjë recetë të vetme për atë që duhet të bëni saktësisht, por këto parime janë të qëndrueshme dhe të testuara dhe do t’ju çojnë larg.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0