4 risitë që japin një këndvështrim të Metaverse - Business Magazine Albania

4 risitë që japin një këndvështrim të Metaverse

4 risitë

Meta, kompania e njohur më parë si Facebook, ka qenë duke marrë patentat për të realizuar vizionin e saj për metaverse.

Kompanisë i janë dhënë qindra patenta në katër muajt e fundit që synojnë rritjen e realizmit të botës së saj të planifikuar interaktive virtuale. Teknologjitë e reja mund të mundësojnë avatarin e një përdoruesi të marrë dhe të ulë objekte, për shembull, ose të veshë rroba që në të vërtetë rrudhosen ndërsa lëviz. Nuk ka asnjë garanci që kompania do të zhvillojë produktet e reja, por ato mund të jenë një tregues i mirë i strategjisë së saj.

CEO Mark Zuckerberg ka thënë se metaverse do të jetë e zakonshme në 5 – 10 vjet. Megjithatë, siç thonë ekspertët, ka shumë sfida me realitetin virtual dhe të shtuar: veshjet e pakëndshme, mungesa e gjërave për të bërë në botën virtuale dhe teknologjia që nuk po përparon mjaftueshëm shpejt. Por Meta, që ka qenë prej kohësh një advokues i VR, duket i vendosur, pavarësisht shqetësimeve nga ekspertët e privatësisë mbi projektin.

“Kjo është e ardhmja që dua dhe do të përpiqem ta realizoj”, tha Zuckerberg në tetor në hapjen e Connect 2021, një konferencë VR/AR. Më poshtë janë katër gjëra që e ardhmja mund t’ju lejojë të bëni.

Lexoni: Keqinformimi, shëndeti mendor dhe metaverse: një vit “i trazuar” për mediat sociale

  1. Hidhni gjërat te njerëzit dhe sillni laptopin tuaj

Disa patenta tregojnë se kompania dëshiron që njerëzit të jenë në gjendje të ndërveprojnë me objekte realisht në metaverse, të cilat do të jepeshin në kohë reale. Kompania gjithashtu duket se dëshiron t’ua bëjë të lehtë njerëzve hedhjen, shtrëngimin ose përfshirjen e tyre me objekte që ekzistojnë në metaverse, një veçori e quajtur “transmetim i bazuar në gjeste dhe manipulim i përmbajtjes virtuale”. Një tjetër teknologji e patentuar do t’i lejonte përdoruesit të sjellin një objekt të jetës reale në metaverse. Imagjinoni, për shembull, të kryeni një telefonatë Zoom me laptopin tuaj, ndërkohë që qëndroni në botën virtuale me kolegët tuaj.

  1. Dukuni si vetja juaj

Një patentë është për “gjenerimin e veshjeve të sakta dhe realiste” që rrudhosen ndërsa avatari juaj lëviz, me sensorë që zbulojnë lëvizjet e trupit për ta bërë këtë. Një tjetër është realizuar për të krijuar “besnikërinë dhe personalizimin e avatarit”, gjë që tregon se avatarët në metaverse mund të ngjajnë shumë me homologët e tyre në jetën reale.

  1. Ndani pikëpamjen tuaj

Një patentë fokusohet në diçka që quhet “imazhe spektatore”. Kjo do t’ju lejojë të ftoni dikë që të ndajë pikëpamjen tuaj për diçka, si p.sh. një koncert live, edhe pse ai nuk është aty personalisht. Kombinoje atë me “drejtimin e të nxënit”, i cili do të gjurmonte lëvizjet e syve tuaj dhe do t’i përdorte ato për t’ju drejtuar në botën virtuale dhe “shkaktuesit e njoftimeve”, ​​njoftime që mund t’i hiqni vetëm duke i parë ato dhe sytë tuaj kanë shumë fuqi në metaverse.

  1. Ndani edhe më shumë të dhëna

Siç vë në dukje artikulli, vendosja e vetes në metaverse mund të kërkojë ndarjen e më shumë të dhënave personale sesa tani. Patentat e reja janë krijuar për të gjurmuar gjithçka, nga sytë tuaj te lëvizjet e trupit tuaj, të gjitha të dhënat në të cilat Meta më pas do të kishte akses. Sipas informacioneve, nuk ka patenta në lidhje me sigurinë ose privatësinë e konsumatorit në këtë grup risish.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0