4 mësime për sukses nga vëllezërit që e bënë pastën me qiqra të njohur! - Business Magazine Albania

4 mësime për sukses nga vëllezërit që e bënë pastën me qiqra të njohur!

Brian dhe Scott Rudolph janë vëllezër dhe bashkëthemelues të Banza. Ideja e tyre e biznesit lindi nga një ndjeshmëri ndaj glutenit dhe 10 vjet më vonë, u zgjerua nga makaronat e qiqrave në ushqime duke përfshirë pica, mac, djathë dhe më shumë.

Është më argëtuese të ndërtosh një biznes, nëse je i apasionuar pas misionit

Përpara Banzës, Brian mendonte të hapte një kompani teknologjike. Ai e nxori idenë nga një mik, i cili i bëri një pyetje të thjeshtë: “Nëse do t’a dinit se duhet të punonit për të për 10 vitet e ardhshme, a do t’a bënit akoma?”

Kjo e bëri atë të kuptonte se nuk ishte shumë i apasionuar pas kësaj. Në të njëjtën kohë, Brian mësoi se kishte ndjeshmëri ndaj glutenit dhe ishte i vendosur të bënte makarona që mund të hante. Ai shpejt zbuloi se makaronat e bëra nga qiqrat nuk ekzistonin. Njerëzit ishin të ngazëllyer për idenë, por nevoja e tij personale dhe pasioni për produktin e ndihmuan atë të evoluonte në një ide biznesi për të cilën ai ishte i emocionuar. Ai shpejt e bindi vëllain e tij, Scott, të linte punën në financë për t’a ndihmuar atë të niste Banza. Dhjetë vjet më vonë, ajo u zgjerua në kategori të tjera ushqimesh komode si: pica, mac, djathë dhe waffles.

Përballja me sfidat me optimizëm afatgjatë dhe realizëm në kohë reale do të çojë në jetëgjatësi

Pavarësisht nga shumë sfida të hershme me prodhimin dhe komercializimin, Brian dhe Scott ruajtën besimin e tyre në mundësinë masive që kishin për të krijuar ushqime bazë për familjet. Ata besonin se njerëzit do të zgjidhnin një version të makaronave me vlera ushqyese dhe me shije të shkëlqyer në vend të alternativave konvencionale.

Përqendrohuni në punësimin e njerëzve më të mirë që në fillim dhe do të vazhdoni të tërhiqni talentet më të mira

Brian dhe Scott besojnë se punësimet tuaja të para janë disa nga vendimet më të rëndësishme që mund të merrni, pasi tërheqja e talenteve të larta krijon një cikël të virtytshëm. Ata janë të habitur me kalibrin e ekipit që tani drejton dhe punon në kompani. Ndërsa Banza është rritur, ata e kanë strukturuar kompaninë rreth talentit të punonjësve në vend dhe anasjelltas.

Investoni kohë në ndërtimin e një rrjeti të besueshëm të njerëzve që i admironi dhe ju besoni

Brian dhe Scott shpenzuan shumë kohë duke u lidhur me rrjetet në ditët e para. Ata donin të mësonin nga markat që admironin, si Chobani , dhe nuk kishin frikë t’u dërgonin emaile të ftohta akademikëve që kishin shkruar punime kërkimore mbi makaronat me bishtajore. Qëllimi i tyre ishte të fitonin sa më shumë njohuri dhe të ndërtonin marrëdhënie të forta gjatë rrugës. Ata e vlerësojnë suksesin e tyre të hershëm për këtë qasje.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0