4 gjërat e fundit që duhen marrë parasysh përpara se të pranoni një ofertë!  - Business Magazine Albania

4 gjërat e fundit që duhen marrë parasysh përpara se të pranoni një ofertë! 

4 gjërat e fundit që duhen marrë parasysh përpara se të pranoni një ofertë! 

Keni kaluar ditë duke menduar për CV-në tuaj, javë duke pritur për një përgjigje dhe pauza të gjata e të heshtura duke artikuluar mendërisht çdo përgjigje të intervistës. Të gjitha këto përpara se të duroni një pritje tjetër në dukje të pafund, pritjen për të mësuar nëse jeni fitues në pozicionin që keni kandiduar. Dhe me në fund erdhi përgjigja që prisnit. Kjo ju entuziazmon shumë dhe ju jeni gati të nënshkruani direkt, pa i dhënë shumë shumë rendësi punës që po pranoni. Këtu janë disa detaje që duhet të rishkoni përpara se të hidhni firmën tuaj:

 

  1. A ka ndonjë gjë tjetër që dëshironi të negocioni?

Nëse jeni gati të nënshkruani kontratën tuaj, ndoshta keni negociuar tashmë pagën tuaj (dhe nëse nuk e keni bërë, çfarë po ju ndalon?). Por mos harroni se, në varësi të situatës suaj, mund të jeni në gjendje ta rregulloni ofertën tuaj në mënyra të tjera. Për shembull,përpara se të merrni një vendim, mendoni për faktorë të tjerë që mund të rrëzojnë peshoren, si orari fleksibël i punës ose ndarja e fitimit pasi kompania të arrijë një pikë referimi të specifikuar.

 

  1. A ka ndonjë gjë në kontratën tuaj që nuk e kuptoni?

Për shembull, nëse kontrata thote se përfshihet ndarja e fitimit, sa specifikohet se çfarë do të thotë kjo, kur do të fillojë kjo, ose si do të kryhet kjo pagesë? A ka kontrata juaj një liste konfuze përfitimesh, të drejtash dhe detyrimesh të tjera? Në entuziazmin e marrjes së një oferte pune, është joshëse t’i hedhësh poshtë këto detaje paksa konfuze, duke supozuar se do të kuptosh gjithçka më vonë gjatë rrugës. Por kur nuk është e shprehur në terma solidë, ose kur ju nuk e kuptoni plotësisht, mund të funksionojë kundër jush, ose minimalisht, mund t’iu zhgënjejnë duke mos u përmbushur.

 

  1. Largësia me vendin e punës. Sa gati jeni të udhëtoni?

Para se të merrni vendimin tuaj përfundimtar, vlerësoni këtë detaj që duket i parendësishëm. Sa do t’iu duhet të udhetëtoni për të shkuar në punë dhe si do të ndikojë kjo në rutinën tuaj të përditshme. Për disa, një orë udhëtim mund të jetë puna e ëndrrave të tyre. Për shumë të tjerë, ai udhëtim mund të jetë torturë.

 

  1. A është koha e duhur?

Mund të jetë një detaj i vogël, por sigurohuni që të merrni parasysh se kurdo të filloni punën tuaj të re, nëse ju vendosni ta pranoni ofertën që keni përpara. Punëdhënësi juaj i ardhshëm ndoshta është i etur për t’ju marrë në bord sa më shpejt të jetë e mundur,por a është kjo gjë e mundur për ju? themuse

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0