4 arsyet PSE duhet të shisni shtëpinë me ndihmën e një AGJENTI IMOBILIAR


Shitja apo blerja e një pasurie të paluajtshme është një shqetësim më vete. Duhet të gjeni kohën të shkëputeni nga puna. Duhet të gjeni njeriun e besuar dhe të informoheni shumë mirë për çmimet e zonës. Po vetë banesa çfarë vlere do të ketë? A është çmimi që keni menduar ai real, apo mbart brenda vetes edhe emocionet e kujtimet tuaja në atë banesë?! A rrezikoni të humbisni klientë për shkak të çmimit të lartë dhe të kërkoni sërish leje në punë për takimin e radhës me klientin potencial?! Ekspertët e Bejd Group Agency, parashtrojnë 4 arsye pse duhet ta shisni shtëpinë përmes agjensisë imobiliare.

1- Një profesionist i Pasurive të Paluajtshme do t’ju ndihmojë të mbani larg emocionet kur të shisni shtëpinë tuaj. Shitja e shtëpisë është një proçes tipik që përfshin emocionet. Agjenti juaj do t’ju ndihmojë që t’i vendosni shtëpisë tuaj një çmim të pa ndikuar nga gjendja juaj emocionale teksa e shisni atë. Me ndihmën e tij do të vlerësoni si duhet ofertat që ju vijnë dhe të perballoni siç duhet çdo refuzim që mund të hasni.

Artikulli u publikua më parë në faqen 78 të numrit 21 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu  nr. 21 të saj.

2- Shitja e shtëpisë tuaj është një punë me kohë të plotë për agjentin. A mund të lini gjithë punët tuaja sa herë që një “bleres potencial’’ dëshiron të shikojë shtëpinë? A mund të largoheni nga një takim pune shumë i rëndësishëm sa herë që ju bie telefoni? Në fund të një dite të gjatë pune, a keni energjinë e mjaftueshme për të marketuar si duhet shtëpinë tuaj tek të tjerët? Jeni ekspert në marketingun e pasurive të paluajtshme? Një agjent mund t’i bëjë të gjitha këto për ju madje edhe më shumë.

3- Rrjeti i gjerë i njerëzve dhe kualifikimet. Agjenti imobiliar ka një rrjet mjaft të gjerë njerëzish dhe njohjesh, te të cilët mund të prezantojë pronën tuaj. Për më tepër, ai mund të kuptojë nëse dikush që është i interesuar për të parë shtëpinë tuaj, është një blerës potencial i kualifikuar apo është thjesht një ëndërrimtar kurioz që është duke kaluar në atë lagje. Është një angazhim që merr shumë kohë kur të duhet të ndalosh çdo gjë që je duke bërë, për ta bërë shtëpinë tëndë të duket perfekte dhe t’ua tregosh atë blerësve. Në të njejtën kohë, është disi e çuditshme për blerësit të kenë pronarin të pranishëm në momentin që shikojnë shtëpinë; kjo nuk ndodh nëse ata do t’i shoqërojë agjenti i shitjes përgjatë tur-it në shtëpi. Le ta pranojmë, është e sikletshme kur shitësi është aty dhe blerësit do të ndihen sikur nuk mund të eksplorojnë të gjithë shtëpinë ose të imagjinojnë veten duke jetuar në atë shtëpi, me pronarin aktual rrotull.

4- Negociatat në pasuritë e paluajtshme janë të komplikuara. Agjenti imobiliar jo vetëm që është i mirëinformuar për negocimet e mundshme rreth çmimeve të pasurive të paluajtshme, por gjithashtu është i përgatitur rreth çdo gjëje tjetër që ka të bëjë me tregun imobiliar. Nga inspektimet për shtëpi, dhënia e informacioneve shpjeguese deri te mbyllja e kontratës, agjenti juaj di të gjitha avantazhet dhe disavantazhet e tregut, duke bërë kështu që ju të merrrni maksimumin gjatë gjithë proçesit të shitjes. 5- Më e rëndësishmja Shitja e shtëpise tuaj, me shumë gjasa do të jetë një nga transaksionet më të mëdha të jetës tuaj. Mund të mundoheni ta bëni të vetëm këtë duke u përpjekur të mos harxhoni para, por marrja e një agjenti imobiliar ka shumë avantazhe.

Ata bëjnë një ekspozim më të gjerë të pronës tuaj, ju ndihmojnë të arrini marrëveshje me çmime më të leverdisshme për xhepin tuaj, i dedikojnë shumë kohë pronës tuaj dhe ju ndihmojnë për ta bërë gjithë proçesin më të lehtë duke mbajtur larg përfshirjen emocionale që mund të sabotojë një shitje të suksesshme.

Artikulli u publikua më parë në faqen 78 të numrit 21 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu  nr. 21 të saj.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale