4 aplikacionet më të mira të AI që ju nevojiten për produktivitet më të mirë të punës - Business Magazine Albania

4 aplikacionet më të mira të AI që ju nevojiten për produktivitet më të mirë të punës

AI

Aplikacionet e AI mund të mos jenë në gjendje të zëvendësojnë punën, por sigurisht që mund ta bëjnë më të lehtë. Thjesht kërkon pak kohë për të mësuar se si t’i përdorësh ato.

Shpesh thuhet “work smarter, not harder”, por me kaq shumë orë në ditë, është thelbësore të sigurojmë kohë shtesë. Për këtë, një mori mjetesh të produktivitetit të AI , të cilat thjeshtojnë, automatizojnë dhe optimizojnë janë në dispozicion tani për të ndihmuar me këtë ngarkesë pune. Jo vetëm që këto aplikacione dhe mjete të shkëlqyera të AI mund të ndihmojnë në rritjen e produktivitetit duke organizuar më mirë oraret dhe detyrat, por ato gjithashtu mund të përdorin mësimin e makinerive për të bërë disa nga ato detyra që kërkojnë kohë ose të përsëritura që shpesh duam t’i shmangim.

Si të përdorni aplikacionet e AI për produktivitetin e punës?

Mjetet e produktivitetit të inteligjencës artificiale janë paksa si të kesh në dorë një asistent të diplomuar në MIT, i cili parashikon çdo nevojë, duke automatizuar detyra të ndryshme të zakonshme, duke organizuar informacione dhe madje duke menaxhuar komunikimet me klientët përmes chatbots. Mjeti i duhur i AI mund të sugjerojë modifikime, të hartojë emaile dhe të thjeshtojë shërbimin ndaj klientit.

Cilat janë disa nga aplikacionet më të mira të AI për punë?

Otter.ai

Për ata që kanë një kalendar plot me takime, Otter.ai është ndër disa mjete që mund ta bëjnë shumë më të lehtë transkriptimin e bisedave. OtterPilot është asistenti i takimeve i softuerit që regjistron audio, shkruan shënime dhe gjeneron përmbledhje. Ndërkohë që për momentin disponohet vetëm në anglisht, përdoruesit mund të marrin shënime të automatizuara për Zoom, Google Meet dhe Microsoft Teams. Të gjitha shënimet janë gjithashtu të kërkueshme dhe të ndara. Për më tepër, nëse Slack është pjesë e rrjedhës suaj të punës, ai mund të ndajë automatikisht përditësimet në kohë reale me shokët e skuadrës në platformën e komunikimit, duke siguruar që të gjithë të jenë në ciklin e punës. Një veçori tjetër interesante është integrimi i tij me shërbimet e pritjes së skedarëve. Kur një skedar video ose audio shtohet në dosjen  e aplikacionit Otter në Dropbox, ai transkriptohet automatikisht dhe sinkronizohet me Otter. Gjatë sesioneve virtuale, Otter mund të regjistrojë faqe leksionesh dhe t’i inkorporojë ato në shënime, duke i ndihmuar studentët të kujtojnë detajet brenda kontekstit të plotë. Më pas mund të krijojë një përmbledhje pa pasur nevojë të lexojë të gjithë transkriptin. Ky është një mjet veçanërisht i dobishëm pasi lidhet gjithashtu me shënimet e takimit dhe krijon një listë të artikujve veprimi. Otter gjithashtu mund të gjenerojë emaile vijuese, përditësime të statusit të projektit, postime në blog dhe shumë më tepër. Mjeti është falas për deri në 300 minuta transkriptimi mujor, ndërsa planet me pagesë fillojnë me 18 dollarë në muaj.

Notion

Notion ka qenë prej kohësh një mjet i preferuar i menaxhimit të projektit me shumë punëtorë, por tani është integruar AI në mjet. Notion AI mund të gjenerojë tekst, të plotësojë automatikisht bazat e të dhënave, të krijojë përmbledhje koncize të faqeve dhe të caktojë elemente veprimi bazuar në dokumente specifike, duke shërbyer si mjete të vlefshme për të kursyer kohë. Përdoruesit gjithashtu mund t’i bëjnë pyetje chatbot-it, duke e lejuar atë të përballojë detyrën e leximit të sasive të mëdha të tekstit dhe dokumenteve. Nga atje, AI do të gjenerojë përgjigje për çdo pyetje dhe do të lidhet me faqet që ka përdorur për të përpiluar përgjigjet. Vlen të përmendet se kjo veçori është ende në beta. Karakteristikat e AI kushtojnë 10 dollarë për hapësirë ​​pune në muaj. Ndërsa Notion është falas për përdorim individual, planet me pagesë fillojnë me 10 dollarë në muaj, pa përfshirë koston e AI.

Grammarly

Ashtu si disa nga të tjerët të përmendur, Grammarly është një mjet i mirëkrijuar dhe ka inkorporuar AI në shërbimet e tij kryesore. I njohur për kontrollin efikas të drejtshkrimit, gramatikës dhe koncizitetit, platforma është mjaft e mirë në shkrimin e përditshëm. Një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur mjetin është të aktivizoni shtesën Grammarly për Chrome në mënyrë që AI të mund të funksionojë në sfond për të kapur çdo gabim të bërë. Përveç ndihmës bazë gramatikore, mjeti mund të ofrojë ndihma të tjera më të avancuara falë integrimit të tij të AI gjeneruese, e cila shtoi veçori dhe shkurtore që mund të ofrojnë shkurtore për detyrat e përditshme. Për shembull, Grammarly mund të përdoret për të krijuar ose rishkruar tekstin, për të ofruar ide, për të identifikuar boshllëqet në shkrim, për të ndryshuar tonin e një teksti, për të gjeneruar përgjigje të shpejta, për të bërë skica dhe më shumë. Përdoruesit mund të zgjedhin gjithashtu një zë, i cili përfshin opsione për formalitetin dhe tonin, për të ndihmuar në hartimin e mesazheve për platforma të ndryshme, si LinkedIn ose email. Megjithatë, ndonjëherë do të nënvizojë pjesë të rastësishme të tekstit, edhe nëse është e saktë, gjë që mund të jetë e pakëndshme. Versioni falas do të sigurojë kontrolle bazë gramatikore dhe drejtshkrimore, ndërsa plani prej 12 dollarësh në muaj përfshin kontrolle të avancuara dhe sugjerime stili.

Brain.fm

Kur testojnë Brain.fm , përdoruesit kanë mundësinë të përqendrohen në punë ose të qëndrojnë plot energji. Sipas aplikacionit, përdoruesit që dëgjojnë të paktën dy orë në javë raportojnë tre herë më pak ndërprerje të fokusit. Më pas aplikacioni merr në konsideratë faktorë të tillë si niveli i efektit nervor, kompleksiteti i muzikës, zhanret ideale dhe aktivitetet. Ndryshe nga listat e studimit të Spotify, Brain.fm’sic, është krijuar nga një ekip shkencëtarësh dhe kompozitorë për të ndihmuar përdoruesit të përqendrohen. Sipas faqes së internetit, muzika funksionale e aplikacionit është krijuar nga themeli për të ndikuar në tru dhe për të optimizuar performancën. Platforma thekson se muzika është testuar me ‘lojëra’ të thjeshta të përdorura në kërkimin psikologjik për të matur vëmendjen e përqendruar. Ndërsa ka një periudhë prove, në përgjithësi kushton 9,99 dollarë në muaj ose 69,99 dollarë në vit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0