33 milionë lekë nga vjedhja e të dhënave të kartave bankare. 7 persona në arrest dhe hetim - Business Magazine Albania

33 milionë lekë nga vjedhja e të dhënave të kartave bankare. 7 persona në arrest dhe hetim

të dhëna bankare

Policia e Shtetit ka njoftuar se pas kryerjes së hetimeve nga Njësia për Hetimin e  Krimeve Kibernetike ka rezultuar se një qytetar, në bashkëpunim me disa të tjerë, brenda dhe jashtë vendit, kanë përdorur të dhëna kartash bankare, të cilat dyshohet se janë vjedhur nga shtetas të ndryshëm jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë. Qëllimi është përfitimi financiar duke blerë pajisje të telefonisë së lëvizshme.

Sipas njoftimit, vetëm në një kompani ata kanë kryer një dëm rreth 33 milionë lekë, ndërkohë dyshimet janë se dëme të konsiderueshme kanë dhe kompani të tjera, që shesin produkte online. Për këtë, hetimet janë në vazhdim.

Njësia për Hetimin e Krimeve Kibernetike ka kapur në flagrancë, gjatë marrjes së pajisjes, një 21 vjeçar, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Mashtrimi kompjuterik”.

Po sipas policies, gjatë kryerjes së veprimeve hetimore u ndalua edhe një 18 vjeçar, i cili dyshohet si bashkëpunëtor për kryerjen e veprës penale “Mashtrimi kompjuterik“ ndërsa veprimet hetimore vazhduan dhe për persona të cilët kanë furnizuar apo kanë bashkëpunuar për sigurimin e të dhënave të kartave bankare, nga ku rezultoi se këta shtetas kanë bashkëpunuar dhe me 5 shtetas të huaj

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0