3 mënyra për të ndërtuar zgjidhje gjatë pushimeve të Vitit të Ri, që të zhvilloni biznesin në 2020


 

Nga David Brown, Themelues dhe CEO i Techstar

Jini realist, vendosni synime dhe ndiqini ato

Unë gjithmonë përpiqem të jem një version më i mirë për veten, si drejtues i kompanisë por edhe si punonjës i saj. Por, është e vështirë të shihet një panoramë afatgjatë kur kompania është në rritje. Sigurisht, ne ndjekim rregullisht strategji dhe qëllime në kompani – po për qëllimet tona personale, për mënyrën sesi punojmë?

Duke lënë mënjanë kohën që shpenzoj duke menduar për mënyrat se si dua të ndryshoj, duke i shkruar këto synime, dhe më pas duke parë mënyrën sesi do t’i bëj – gjatë gjithë vitit, si dhe në fund të vitit – unë zbuloj se mund të krijoj një ndryshim domethënës në mënyrën se si e jetoj jetën time të punës.

Ja se si e bëj atë dhe si mundeni edhe ju gjithashtu.

Krijoni ca kohë meditimi.

Kompania ime është e mbyllur çdo vit midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Jo të gjithë në ekip festojnë Krishtlindjet, por është një kohë, kur puna në shumë industri ngadalësohet dhe besoj se është mirë t’i jepet gjithë kompanisë një kohë pushimesh së bashku. Kjo do të thotë që të gjithë kthehemi në 2 janar. Pra, ne të gjithë kemi pak kohë për të menduar, larg punës, për të rifituar perspektivën dhe për të mbledhur energjitë tona.

Unë e përdor këtë periudhë pushimesh për të medituar se si po shkon biznesi dhe vendos për vendimet e mia në vitin e ardhshëm. Sigurisht që në fillim duhet nxituar, por kjo është një nga ato momente kur ngadalësimi me të vërtetë nuk ju ndihmon të shpejtoni në planin afatgjatë. Mendimi i kohës është i rëndësishëm.

Mbajini gjërat për vete.

Këto vendime nuk duhet të jenë gjëra të mëdha strategjike. Në fakt, nuk duhet të jenë. Unë me siguri do të zhvilloj ide për çështje të mëdha strategjike gjatë kësaj periudhe pushimi, por do t’i sjell ato në kompani dhe do t’i përpunoj me kolegët.

Përkundrazi, vendimet e mia me qëllime personale, mënyra me të cilat dua të ndryshoj sjelljen time, mund të lidhen me plotësimin e kodit tim të sjelljes. Këto vendime duhet t’i mbaj personal. Për shembull: unë dua të njoh të gjithë punonjësit e mi si individë, kështu që çdo punë në këtë drejtim më ndihmon të përmbush qëllimet e mia.

Këto mund të tingëllojnë si gjëra të vogla, por si CEO, sjellja ime vendos tonin dhe ritmin e kompanisë. Kjo është pjesë e asaj që do të thotë të jesh udhëheqës: Unë vendos standardin. Kështu që duhet të bëj një punë të mirë. Mendoni për mënyrën se si silleni në vendin e punës si udhëheqës i kompanisë. Çfarë ndjehni sikur bëni më mirë? A mund të bësh më shumë për të? Cilat janë disa sjellje të këqija që mendoni se duhet të hiqni dorë? Ky është një moment i shkëlqyer për të vendosur të ndryshoni.

Jini i përgjegjshëm.

Listën e vendimeve e ruaj në të njëjtin vend që ruaj listën time të qëllimeve javore dhe sigurohem që ta shikoj të paktën një herë në muaj. Edhe nëse gjërat ndryshojnë gjatë vitit, unë i lë qëllimet që kam shkruar në janar ashtu siç janë. Në fund të vitit dua të jem në gjendje të shoh se si i bëra gjërat. Një vit është një kohë e mjaftueshme, për të bërë ndryshime të mëdha në një biznes apo në jetë. Por, është mjaft e shkurtër për të kujtuar pse i vendose këto synime dhe çfarë synoje të arrije me ta. Kam zbuluar që ky proces është i dobishëm për mua për të bërë përparim afatgjatë në gjërat që kanë rëndësi dhe që nuk arrij dot të arrij brenda një ore ose një jave.

Jeni apo jo mjaftueshëm me fat për kohën që mund të keni në dispozicion gjatë fundit të vitit, ju inkurajoj të organizoheni për të gjetur zgjidhje për vitin tjetër. Sot një vit, ju mund të befasoheni se sa ju kanë ndihmuar.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale