3.2 miliardë lekë dëmi i administratës publike ndaj taksapaguesve shqiptarë - Business Magazine Albania

3.2 miliardë lekë dëmi i administratës publike ndaj taksapaguesve shqiptarë


Kontrolli i Lartë i Shtetit raportoi se administrata publike u shkaktoi taksapaguesve 3.2 miliardë lekë ose 26 milionë dollarë dëme në katër muajt e parë të vitit. Buletini i sapopublikuar i Auditit përfshin periudhën janar-prill të këtij viti.

KLSH thotë se pjesa më e madhe e këtij dëmi, rreth 1.9 miliardë lekësh vjen nga mosarkëtimi korrekt i të ardhurave që duhet të shkonin në arkën publike, ose nga abuzimi me shpenzimet e kryera nga administrata, ndërsa pjesa e mbetur lidhet me shkelje të disiplinës financiare, të cilat kanë patur ndikimin negativ në performancën financiare të institucioneve të audituara.
I ndarë sipas fushave, pjesa më e madhe e dëmit prej 877 milionë lekë vjen nga abuzimet në fushën e prokurimeve dhe institucioni me abuzimet më të mëdha është Autoriteti Rrugor Shqiptar. Sipas KLSH në katër muajt e parë të vitit pranë këtij autoriteti, janë konstatuar mbi 600 milionë lekë dëme ndaj buxhetit.

Në vend të dytë, ndër fushat me abuzimet më të mëdha renditet ajo e tatim-taksave me 461 milionë lekë dhe në vendin e tretë renditen doganat me rreth 364 milionë lekë.

KLSH thotë se për këto dëmë ka kryer kallëzim penal ndaj 7 zyrtarëve, prej të cilëve 5 janë aktualisht në hetim, ndërsa dy të tjera janë në vlerësim nga prokuroria.  Organi kryesor i Auditit njofton se paralelisht ka kërkuar zhdëmimin e dëmit të shkaktuar në masën 1.7 miliardë lekë.
 

/Top-Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0